Jednu kapsu mají prázdnou, druhou vysypanou. Přesto vždy dokážou „nějakým“ způsobem sehnat pár cinkajících mincí, které vzápětí utopí v oněch magických blikajících bedýnkách. Hráči na výherních hracích automatech neboli gambleři. Dobrou vizitku centrům měst zrovna nedělají. Některé ostravské obvody proto chtějí neblahou situaci vyřešit. Snaží se herny ze svých center vymýtit.

A nyní jsou k tomuto kroku zřejmě o výrazný kus blíže. Radní na magistrátu totiž pustili dál k nadcházejícímu hlasování zastupitelstva města vyhlášku, která by měla provoz výherních hracích automatů v krajské metropoli omezit. Její vznik iniciovala před časem centrální městská část Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP), které vadí automaty zejména na Jiráskově a Masarykově náměstí či třeba na ulici Nádražní. Jejich zrušením ale tento obvod ochudí své příjmy ročně o více než dvanáct milionů korun.

„Po omezení výherních hracích automatů volají zejména naši občané. Kolem heren se totiž koncentruje drobná i závažnější kriminalita a další nežádoucí jevy,“ vyjádřil se starosta MOaP Miroslav Svozil s tím, že i přes finanční ztrátu je tedy nutné problém, který obyvatelům centra vadí, řešit.

Stejně to vidí i porubský starosta Miroslav Novák, který ušlý zisk ze zrušených automatů vyčíslil na sedm milionů korun. „Příjmy z těchto zařízení určitě scházet budou. Ale předpokládáme, že škody, které naopak vznikají z hraní na výherních automatech, jsou mnohem vyšší. Jejich omezení by tak aspoň přineslo snížení kriminality ve vymezených oblastech,“ sdělil Deníku starosta Ostravy-Poruby.

Problém, který ale bude nadále stát v cestě, se podle odborníků ze zábavního průmyslu jmenuje loterijní videoterminály. Jejich rozmístění totiž povoluje přímo ministerstvo financí a omezující vyhláška na ně při současném znění zákona nemá vliv. „Žádná ze současných heren v Ostravě svou činnost po schválení vyhlášky neukončí, ale zavede jiný typ hazardních prostředků. A videoterminály mnohonásobně předčí mírou hazardu výherní hrací automaty. Mnohem lepším způsobem řešení tohoto problému by proto pro obvody bylo spojení se s majiteli heren a navázání spolupráce, která by eliminovala vznikající negativní jevy,“ přiblížilo svůj postoj k vyhlášce Sdružení zábavního průmyslu Unaso.

Ministerstvo financí se ale podle slov náměstka Tomáše Zídka snaží vycházet vstříc spíše obcím než provozovatelům heren. To znamená, že v místech, na něž se vztahuje obdobná obecně závazná vyhláška, údajně nepovoluje ani provozování videoloterijních terminálů. Toto tvrzení závěrem potvrdil i starosta MOaP Miroslav Svozil. „Podle zkušeností z praxe ministerstvo financí videoterminály nepovoluje v těch lokalitách, kde obec zakázala výherní hrací automaty. Přesto by byla přínosná novelizace loterijního zákona,“ konstatoval Svozil.

Kde vadí herny?

Kromě centrálního ostravského obvodu a městské části Poruba chtějí vyhlášku omezující výherní hrací automaty zavést ještě v Mariánských Horách a Hulvákách, Vítkovicích a ve Svinově. Začít platit by mohla od srpna tohoto roku.