Potíže měl Jezerský společně se senátorkou a starostkou tohoto obvodu Lianou Janáčkovou kvůli dva roky starým výrokům.

Na zvukovém záznamu, který se na veřejnost dostal loni v létě a zachycuje veřejné jednání bytového odboru na mariánskohorské radnici, se oba politici snaží reagovat na stížnosti místních obyvatel na sestěhování Romů do kolonie Bedřiška.

Janáčková v něm například říká: „Nesouhlasím s jakoukoliv integrací cikánů, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno, klidně to budu křičet do celého světa.“

Jiří Jezerský ji v diskusi podporuje a žádá občany: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ prohlašuje v nahrávce Jezerský.

Janáčkovou senát nevydal

Janáčkovou k vyšetřování a případnému trestnímu stíhání nevydal Senát. Chrání ji senátorská imunita. Senátoři celou záležitost považovali za zvláštní druh politického boje. Jezerský tak skončil před soudem sám. Janáčková se k soudu nedostavila ani jako svědkyně. Omluvila se, v současnosti je na pracovní cestě mimo republiku.

Bývalý místostarosta se však necítil jako obětní beránek. Ke svému případu se nechtěl před začátkem soudního jednání vyjadřovat, pouze podotkl: „Jsem gentleman, rád to za ni podstoupím.“

Po vynesení zprošťujícího rozsudku, v němž soudkyně Okresního soudu Ostrava Jana Bochňáková konstatovala, že skutek se sice stal, ale není trestný čin, Jezerský sdělil: „Mám radost, že spravedlnosti bylo učiněno zadost.“

Jsem spokojen, říká Stojka

Potěšen výsledkem jednání byl i jeden ze svědků, předseda Unie olašských Romů v Ostravě Josef Stojka. „Výroky paní starostky a pana Jezerského mě jako Roma neurazily. Ani na Bedřišce jsem nezaregistroval, že by někoho z Romů pohoršovaly. Žaloby na ně podali ti, kteří vůbec nevědí, jak se na Bedřišce žije a co se tam děje. Šlo jen o boj mezi místními politiky, k němuž využili problémy romského etnika,“ míní Stojka.

Nespokojený však od soudu včera odcházel státní zástupce David Bartoš, který se na místě odvolal. Žádal také soudkyni o svědeckou výpověď Liany Janáčkové. „Soudkyně žádost zamítla s tím, že je nadbytečná. Rozsudek nedopadl podle našich předpokladů, jsme přesvědčeni, že důvody pro odsouzení pana Jezerského tady jsou,“ konstatoval Bartoš.

Starostka a senátorka Liana Janáčková, která poslala ze zahraniční pracovní cesty z Washingtonu sms zprávu, je moc ráda, že její kolega Jiří Jezerský u soudu vyhrál.

„Obnovila se má víra ve zdravý rozum a nestrannost soudů. Jsem šťastná, že věty, které člověk (politik) pronese v nadsázce, vytrženy z kontextu, zaznamenány na nelegálně pořízené nahrávce, se kterou je následně manipulováno a je pak předána médiím namísto policii s jasným politickým zadáním, nejsou kvalifikovány jako hanobení rasy. V tomto případě se opravdu o žádný trestný čin nejednalo. Spíše nás bude zajímat, zda-li trestným činem není právě onen způsob zveřejnění a další kroky v této kauze, které podnikal zhrzený pan Michniak poté, co musel odejít z radnice. Je smutné, že si vůbec neuvědomuje (nebo moc dobře), kolik času, nervů, energie pana Jezerského, mě i další lidi z našeho okolí to stálo. Mohli jsme ji využít smysluplněji,“ napsala Janáčková s tím, že ví, že se státní zástupce proti rozsudku odvolal. Je ale přesvědčená o tom, že krajský soud osvobozující verdikt potvrdí.