Příměstské tábory začínají zpravidla v pondělí a končí v pátek. Jsou tedy ideální pro ty rodiče, kteří se během pracovních prázdninových dní nemohou o své potomky postarat. První začínají již 30. června a končí v posledních srpnových dnech. Cena příměstských táborů se pohybuje od pěti set do 1750 korun. Právě kvůli nízkým cenám bývají tyto tábory upřednostňovány před pobytovými. Ty bývají totiž několikanásobně dražší.

„Zájem o příměstské tábory má u nás tradici. Stále více rodičů přichází na to, že je to výhodný způsob, jak zajistit dětem program na léto, pokud selžou babičky nebo děti nechtějí jet na tábor, na kterém budou delší dobu mimo domov. Vědí, že je o dítě postaráno, je pro něj přichystán program, a přitom jejich ratolest nebude daleko od domova,“ řekla ředitelka Střediska volného času Alice Mydlářová.

V Ostravě a jejím okolí není o příměstské tábory nouze, ale již teď bývají první turnusy obsazené, proto je dobré s přihláškou neotálet.

„První dva turnusy už máme plné. V dalších máme ještě volná místa hlavně proto, že rodiče nechávají přihlášky na poslední chvíli. Teprve teď nám začaly častěji vyzvánět telefony, i když jsme na tábory upozorňovali přes internet už od dubna,“ uvedla Markéta Hovjacká z SK Mušketýr, který pořádá příměstské tábory s jezdeckou výukou.

Na takovém táboře na děti čeká každodenní jízda na koních, péče o ně, plavení a koupání s koňmi a jejich krmení. Jezdecké tábory jsou v posledních letech oblíbené a jejich množství narůstá.

„Dětem, které na našem táboře byly v loňském roce, posíláme vždy začátkem dubna informativní SMS s odkazem na aktuální termíny.

Některé dokonce přemlouvají rodiče, aby mohli na dva turnusy po sobě, a oni jim vyhoví,“ dodala Hovjacká. Některým rodičům se však jezdecké příměstské tábory zdají drahé.

„Moje dcera strašně ráda jezdí na koních, ale ještě musím promyslet, jestli ji na takový tábor pošlu. Stojí to docela dost peněz, a navíc pojede i na ,klasický‘ tábor,“ uvedla maminka čtrnáctileté dcery Jana Maivaldová.

Příměstských táborů existuje celá řada. Od tanečních přes jezdecké, jazykové po poznávací a sportovní. Výběr je pestrý, u některých táborů je však třeba dávat pozor na podmínky. U jezdeckého tábora musejí mít děti ochrannou helmu a kožené ochrany lýtek – jezdecké chapsy, na některé tábory si s sebou děti musejí nosit kapesné na vstupy a dopravu nebo sportovní vybavení.

Další překážkou může být věk dítěte. Většina příměstských táborů přijímá děti od osmi let. Najdou se však i výjimky - Dům dětí a mládeže v Ostravě-Porubě přijímá i šestileté.

LUCIE LETÁČKOVÁ