Ojedinělý projekt na rozvoj počítačové gramotnosti u dětí s autismem a jinými poruchami nyní úspěšně realizují ve Speciální škole Čkalovova v Ostravě-Porubě. S počítačem se zde seznamuje za asistence vyškolených pedagogů celkem dvanáct handicapovaných žáků. „Máme tady děti s různými stupni mentálních retardací, například autisty či epileptiky, dále pak děti se zrakovými vadami,“ vyjmenoval Přemysl Čapanda, ředitel speciální školy.
Práce s počítačem přitom není podle něj samoúčelná, pomáhá dětem mimo jiné rozvíjet jejich jazykové a matematické schopnosti. „Pokud se takovým dětem systematicky věnujete, mohou se naučit samostatně pracovat s počítačem, případně vykonávat i nějaké další činnosti, které s ním souvisejí,“ upřesnil.
Veskrze kladné ohlasy zaznamenává škola ze strany rodičů. „Mnozí z nich se dokonce rozhodli pořídit dětem počítač domů,“ pochvaloval si dále ředitel. Podobný projekt podle něj nemá v takové míře v Moravskoslezském kraji dosud obdoby. „Myslím si, že snad jen Slezská diakonie se pokouší o něco podobného, ale kromě nás se do toho zatím nikdo nepustil,“ uvedl Přemysl Čapanda s tím, že škola však chce dát pozitivní příklad i dalším zařízením, a v nejbližších dnech pro ně proto pořádá konferenci, která je má s projektem blíže seznámit.
K realizaci celého záměru pomohly peníze z grantových fondů Evropské unie. Ředitel ale zároveň naznačil, že cesta k nim nebyla vůbec jednoduchá. „Když jsem poprvé viděl formulář na podání žádosti o dotaci, připadalo mi to jako zjevení z jiné planety,“ glosoval závěrem celou situaci Čapanda.
JAKUB SOSNA
JAN ŠIMEČEK