„V noci mě vzbudil syn, který potřeboval nakrmit. Jen jsem se k němu chtěla natočit a nakojit ho. Jenomže to nešlo, ztrácela jsem cit v ruce, začala mě bolet hlava, nemohla jsem vstát z postele. Nakonec jsem ochrnula na polovinu těla a zhroutila se. Nebýt manžela, který zavolal záchranku, a lékařů, kdo ví, jak by to všechno dopadlo,“ popsala devětadvacetiletá Lenka Revendová z Bartovic příznaky mozkové mrtvice, která ji postihla koncem května.
Mladá žena, která má doma pětiměsíční miminko a další desetileté dítě, byla ošetřena ve Vítkovické nemocnici Ostrava. Lékaři zvolili kombinovaný postup léčby, který patří ve světě mezi nejnovější trendy, a zabránili tak jejímu následnému těžkému postižení.
„U pacientky byla zjištěna akutní mozková příhoda s uzávěrem jedné z hlavních mozkových tepen. Podávali jsme jí látku na rozpouštění krevní sraženiny, trombolýzu, která se aplikuje přímo do žíly. Protože nebyla úspěšná, zvolili jsme kombinovaný postup. Po trombolýze jsme se katetrem dostali přímo do cévního řečiště mozku a sraženinu tak odstranili. Zákrok, který jsou schopna provést jen některá pracoviště v zemi, nabízíme pacientům běžně čtyřiadvacet hodin denně,“ popsal zákrok primář neurologického oddělení Vítkovické nemocnice Daniel Václavík.
„Po zprůchodnění ucpané cévy jsem se velmi brzy cítila o poznání lépe. Už je mi zase dobře, čeká mě sice ještě operace, ale snažím se žít jako dříve,“ zhodnotila pacientka.
Příčinou mozkové příhody u mladých pacientů bývá podle primáře Václavíka nejčastěji srdeční vada, poruchy srážení krve a vnitřní natržení tepny. „Paní Revendová má neuzavřený otvor mezi levou a pravou srdeční síní s významným pravolevým zkratem. Velmi zjednodušeně řečeno, má díru v srdci, která se nijak neprojevuje. Prvním příznakem tohoto defektu může být právě mozková příhoda. Otvor jí uzavřou kolegové v Nemocnici Podlesí,“ řekl Václavík.
Připomněl, že důležité při léčbě cévní mozkové příhody je, aby pacient při prvních příznacích mrtvice neotálel a co nejdříve vyhledal lékařskou pomoc. Jedině tak má šanci vrátit se do života bez následků. „Je nesmírně důležité, aby léčba byla zahájena nejdéle tři hodiny od začátku příhody a pokud možno v nemocnici, která má s léčbou tohoto onemocnění zkušenosti,“ zdůraznil Václavík.