V osm hodin se před budovou krevního centra sešlo asi dvě stě stávkujících na krátkém mítinku. „Protestujeme proti neustálým pokusům o převod fakultních nemocnic a odborných ústavů a převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti,“ sdělil Jiří Lorenc, předseda Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Fakultní nemocnice Ostrava.
Dopady stávky pacienti největšího zdravotnického zařízení v regionu, které zaměstnává asi tři tisíce lidí, příliš nepocítili. Plánované operace totiž byly odloženy a v ordinacích také předem objednávali pacienty až po deváté hodině. „Pevně věřím, že se to pacientů nedotklo. Snažili jsme se všude zajistit provoz, plánované výkony jsme posunuli až po deváté hodině,“ řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný s tím, že procházeli budovou polikliniky a ordinace, před nimiž čekalo větší množství lidí, normálně fungovaly.
„Svůj nesouhlas s převody nemocnic jsme ukázali, i když možná mohlo přijít více lidí,“ konstatoval Lorenc. Podle něj se už ale část lidí nechala ukolébat nedávným příslibem premiéra Mirka Topolánka, že se na akciové společnosti fakultní nemocnice převádět nebudou. „Pokud by to ale ministr Julínek znovu vytáhl ze šuplíku, jsme připraveni protestovat mnohem razantněji,“ řekl Lorenc.
Ke stávce, kterou na dnešní den vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů, se přidali i zaměstnanci Městské nemocnice Ostrava. Ti svůj souhlas ale vyjádřili jen symbolicky. „Nechtěli jsme žádným způsobem poškodit pacienty. Neměli jsme proto ani mítink,“ uvedla Libuše Vrublová, jednatelka Závodního výboru Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Městské nemocnice Ostrava.
Už během dopoledne svůj souhlas s cíli stávky vyjádřilo svým podpisem přes tři sta zaměstnanců nemocnice, podpisová akce trvala celý den. Na pracovních oděvech měli zaměstnanci nemocnice připnutý emblém s logem stávky.
Odpoledne, mezi 13. a 14. hodinou, se ke stávce Českomoravské konfederace odborových svazů přidávají i řidiči, úředníci či horníci.