Parné dny přivedly v posledních dnech na ostravská koupaliště rekordní návštěvy. Podle Jaroslava Kováře, ředitele společnosti Sareza, která se o městská sportovní zařízení stará, navštívilo v neděli porubské koupaliště téměř šest tisíc návštěvníků, a Vodní areál Ostrava-Jih přes tři a půl tisíce lidí. „Teploty se o víkendu vyšplhaly přes třicet stupňů, čemuž odpovídala i návštěvnost,“ uvedl Jaroslav Kovář. „Očekávám, že se počet návštěvníků v horkých dnech ještě zvýší.“

Pracovníci Sarezy řeší kromě provozních záležitostí také množící se stížnosti na dosavadní opatření ohledně plaveckého úboru. Pokud si návštěvníci přišli zaplavat v plavkách „trenýrkového“ střihu nebo v plavkách ze savého materiálu, byli obsluhou vykázáni z bazénu.

Z čisté vody pračka

„Tento problém má dvě stránky. Jde nám především o to, aby byly dodržovány základní hygienické normy – aby se někdo nešel koupat v kraťasech, v horším případě dokonce v ustřižených džínách. Z čisté vody, kterou v bazénech máme, se tak stává špinavá voda z pračky. Jak k tomu pak přijdou ostatní návštěvníci? Na druhé straně si lidé stěžují, že se pokoušíme regulovat střih a materiál plavek, a tím narušujeme jejich osobní svobodu. Také tento argument chápu, oběma těmto principům současně ale bohužel vyhovět nelze,“ řekl Kovář. „Mnozí návštěvníci si navíc neuvědomují, že nevhodně zvoleným typem plaveckého oděvu následně škodí sami sobě. Výrazně se totiž snižuje kvalita chemicky upravované vody a zároveň dochází k poškození povrchu skluzavek a toboganů nevhodnými doplňky, třeba kovovými ozdobami", dodal Kovář.

V konečném důsledku si stěžovali ti, kdo se museli koupat s lidmi, kteří vyznávají jiné hygienické standardy, i ti, kdo nechtěli slevit z toho, že jejich bermudy jsou pro koupání v ostravských bazénech to pravé. „Ve snaze vyhovět návštěvníkům začne platit mírně upravený návštěvní řád, který povoluje vstup nejen v plavkách klasického střihu, ale také v plaveckých šortkách z nesavého materiálu bez jakýchkoli kovových doplňků. „Obecně jde o individuální přístup, ale na druhé straně potřebují mít naši pracovníci v ruce nástroj k zamezení vstupu návštěvníků v nevhodném plaveckém oděvu,“ dodal Kovář.