„Během celého roku děti seznamujeme s první pomocí a tím, jak se mají zachovat v extrémních situacích,“ uvedla zástupkyně ředitele Marta Jedličková. „Dnes pro děti připravujeme praktický nácvik toho, co už teoreticky ovládají,“ dodala. Děti si tak mohly vyzkoušet například použití obvazu či uvedení zraněného do stabilizované polohy. Na dalších stanovištích pro ně byly připraveny i sportovní hry.

Právě u těchto her hrozí největší riziko případných úrazů, u nichž je možné využít získané vědomosti. „Se zraněními to ale obecně ani v těchto dnech není nijak výjimečné. Když už k něčemu dojde, jsou to drobná naražení prstů nebo vymknuté kotníky,“ sdělil Martin Drobík, učitel tělocviku na ZŠ Matiční. Příčinami takových zranění jsou podle něj převážně nepozornost a zbrklost dětí.

Samotné děti byly s průběhem nácviku podle všeho spokojeny. „Jsem ráda, že první pomoc bereme hrou, že se to neučíme jenom z knížek, ale můžeme si to prakticky vyzkoušet,“ řekla Klára Ďabolková, jedna ze žákyň školy.

V jiných školách se nesou poslední dny v duchu odevzdávání učebnic a oceňování nejlepších žáků. „Na naší škole budeme udílet takzvanou Moudrou sovu pro nejúspěšnější žáky. Krom toho ale chystáme ještě branný závod a další sportovní aktivity,“ sdělila Šárka Havlásková, zástupkyně ředitele ZŠ Šeříkova ve Výškovicích.

Některé školy se naproti tomu pokoušely zpestřovat dětem průběh celého letošního roku. „U nás jsme všechny aktivity v poslední době spojovali s oslavami dvacátého výročí školy. Na poslední týden nic výjimečného nepřipravujeme, školní rok ukončíme jen diskotékou pro deváťáky,“ řekl Vladimír Durčák, ředitel Základní školy Václava Košaře v Ostravě-Dubině.

JAKUB SOSNA
JAN ŠIMEČEK