Šedesátiletá žena skončila v nemocnici, podle lékařů však k poleptání sliznice naštěstí nedošlo a pacientka nebude mít trvalé následky.

„Společnost provedla kontrolu všech výrobních záznamů a analýz oddělení kvality a neshledala žádné odchylky od standardu. Všechny kontrolní mechanismy, které splňují ty nejvyšší mezinárodní požadavky na kvalitu a bezpečnost, byly v době výroby této šarže plně funkční. Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla kontrolu dodržování povinnosti při výrobě potravin a při uvádění potravin na trh a nezjistila žádné závady. Z toho lze usuzovat, že se s největší pravděpodobností jedná o ojedinělý případ. Vedení společnosti přesto přijalo preventivní opatření k lokalizování a pozastavení prodeje celé této šarže v obchodní síti,“ uvádí se v tiskovém prohlášení firmy Pivovary Staropramen s tím, že společnost nyní čeká na oficiální výsledky laboratorních testů prováděných Krajskou hygienickou stanicí v Ostravě. Lidé, kteří mají doma uvedené lahvové pivo, by se měli podívat na číslo šarže.

„Vedení společnosti preventivně vyzývá všechny spotřebitele, kteří produkty z této výrobní šarže vlastní, aby zavolali na telefonní číslo 251 027 251, výrobek bude nahrazen. Informaci o číslu šarže naleznete na spodní straně přední etikety,“ dodali zástupci společnosti. Jedná se o půllitrové lahve piva Sladkův Měšťan s minimální trvanlivostí do 5. 10. 2008, šarže č. 307 vyrobeného v pivovaru Ostravar.

„Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě 24. červena předběžným opatřením pozastavila prodej tohoto výrobku a odebrala vzorky k laboratorní expertíze. Vyšetřením vzorku odebraného z otevřené láhve, která byla příčinou zdravotních potíží, byla zjištěna přítomnost látky zásadité povahy. U ostatních vyšetřených vzorků se přítomnost zdraví škodlivých látek neprokázala, proto byl prodej výrobku opětovně povolen. Nejsou hlášeny žádné další případy poškození zdraví po konzumaci piva,“ informovala ve čtvrtek odpoledne ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Policie případ vyšetřuje jako trestný čin ublížení na zdraví. Louh se do sklenice mohl dostat při čištění a po nedostatečném vymytí v ní zůstal i během stáčení piva.