„Je to užitečné opatření,“ reagovala na schválení vyhlášky, která omezuje provoz hracích automatů v centrech některých ostravských obvodů, primářka psychiatrického oddělení ostravské fakultní nemocnice Jitka Svobodová. „Prohrávání v automatech ničí nejen samotné hráče, ale hlavně jejich rodiny,“ dodala Svobodová.

Vznik vyhlášky, která začne platit v srpnu, iniciovala před časem centrální městská část Moravská Ostrava a Přívoz. Té vadí automaty zejména na Jiráskově a Masarykově náměstí či třeba na Nádražní ulici. Jejich zrušením ale tento obvod ochudí své příjmy ročně o více než dvanáct milionů korun. „Po omezení výherních hracích automatů volají zejména naši občané. Kolem heren se totiž koncentruje drobná i závažnější kriminalita a další nežádoucí jevy,“ vysvětlil iniciativu radnice starosta Miroslav Svozil.

Majitelům podniků, ve kterých se herní automaty nacházejí, se nová vyhláška samozřejmě nelíbí. „Chceme jednotná spravedlivá pravidla pro všechny poskytovatele služeb v oblasti zábavního průmyslu,“ říká Jiří Hrabovský, mluvčí společnosti Synot. Ta vlastní například hernu v centru Ostravy na Poštovní ulici, kde bude provozování automatů kvůli nové vyhlášce brzy zakázané. „I na místních úrovních by měla nejdříve před přijetím takových vyhlášek proběhnout seriózní debata, které by se účastnili i dotčení podnikatelé. Takhle se rozhoduje o podnikatelích bez podnikatelů,“ uvedl Hrabovský.

„Je to blbost herny rušit,“ reagoval na schválení vyhlášky provozovatel herny na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě, která tam existuje přes deset let. I z těchto míst by měly hrací automaty brzy zmizet. „Lidé se chtějí někde bavit, někde utratit peníze. U nás jsme třeba nikdy problémy s kriminalitou neměli, v obyčejných pivnicích je to mnohem horší,“ tvrdí.

Schválení nové vyhlášky bude znamenat velké problémy pro firmu Krijcos, která si loni vzala kvůli nákupu dvaceti výherních automatů několikamilionový úvěr. „Investoval jsem do nové restaurace v centru Ostravy zhruba pětatřicet milionů korun, vzal jsem si úvěr na dvanáct let. Počítal jsem, že investici budu splácet i díky výherním automatům,“ konstatoval majitel společnosti Richard Chlad. Podle něho je v zákoně vymezena možnost omezit provozování výherních automatů v případech, kdy je rušen noční klid nebo na nich hrají mladiství. Proto zvažuje, že se bude proti nové městské vyhlášce bránit právní cestou.