Devětačtyřicetiletá Ostravanka Svatava Vorlíčková, u které se v pozdějším věku projevila dušení choroba, žije už šest let v chráněném bydlení v Albrechticích společně s dalšími dvaceti zdravotně postiženými ženami. A má svým způsobem štěstí. Vila v Albrechticích společně s budovou bývalé školy v Krnově patří mezi ta zařízení, která se dosud podařila Moravskoslezskému kraji transformovat. Další zhruba tisícovka zdravotně postižených lidí stále bydlí v nevyhovujících podmínkách, například starých zámcích, v pokojích třeba s patnácti lůžky, kde trpí nedostatkem soukromí.

„Teď jsem moc spokojená. Bydlíme na pokojích po dvou, máme televizi a mám tam i svoji skříňku. Chodíme si sami nakupovat, na procházky nebo za paní doktorkou,“ popsala Vorlíčková, která pracuje v chráněné dílně a vyrábí například košíky. Na hošťálkovický zámek, kde bydlela předtím, vzpomíná nerada. „Byly tam dlouhé chodby, pokoje tam byly po patnácti a věci jsme měly na chodbě. Byla tam velká koupelna, ve které se koupalo třeba deset klientek najednou. Kuchyň byla ve sklepě, musely jsme tahat těžké pytle a škrábat brambory. Byla tam dost dřina. Soukromí jsem tam neměla a nebyly tam ani žádné obchody nebo kulturní vyžití,“ popsala Vorlíčková.

Konec velkých ústavů, do kterých se sestěhovávali zdravotně postižení lidé v době totality, je ale konečně na spadnutí. Do roku 2013 by se měli lepších podmínek k žití dočkat klienti všech dvanácti pobytových zařízení, která spadají pod Moravskoslezský kraj. Vyplývá to z nové koncepce kvality sociálních služeb, která získala podporu krajských zastupitelů.

„Některé zcela nevyhovující budovy, například v Jindřichově nebo Nové Horce, bychom měli opustit. Pokud se budou budovat nové budovy, budou mít menší kapacitu,“ podotkl náměstek hejtmana kraje Petr Adamec s tím, že cílem je, aby zdravotně postižení žili v přirozeném prostředí. „Nová zařízení budou vytvořena pro klienty, kteří budou potřebovat zvýšenou péči. Jde například o lidi, kteří jsou upoutáni na lůžko nebo mají těžké zrakové či sluchové postižení. Ale v těch zámcích žijí i lidé, kteří nepotřebují tak intenzivní ošetřovací péči. Máme představu, že budou žít v bytech v běžných bytových domech a jednou týdně nebo častěji tam bude chodit služba a dohlížet na ně,“ vysvětlil Adamec.

Na transformaci všech pobytových zařízení bude kraj potřebovat asi 1,3 miliardy korun. Přes devadesát procent přitom získá z jiných než krajských peněz, hlavně z evropských fondů a z ministerstva práce a sociálních věcí. Peníze by se přitom měly použít nejen na stavební úpravy, ale také na vzdělávání lidí, kteří o zdravotně postižené pečují.