Ten byl ve čtvrtek 26. června po jedné ze série útoků chycen a odvezen do útulku. Jak je možné, že se mohl po městě pohybovat bez svého sedmašedesátiletého páníčka nyní vyšetřuje policie. Pes zaútočil minulý čtvrtek v Ostravě - Porubě, a to hned třikrát. Napadl devítiletou fenku křížence špicla a čivavy. Ta útok nepřežila.

Větší štěstí měl devítiletý maltézský psík Adam. „Šel jsem se s Adamem ven a uviděl jsem tam staforda nebo nějakou podobnou rasu. Dostal jsem strach, protože neměl vodítko. Odešel jsem raději pryč, ale bohužel bylo pozdě, protože nás ten pes už zahlédl. Rozběhl se a vrhnul se na Adama. Přímo se do něj zakousl. Vzal jsem ho na ruce a snažil se ho bránit,“ popsal napadení svého psa Jan Vojta. Z útoku na svého čtyřnohého přítele je invalidní důchodce nešťastný. „Lékaři zjistili, že mám rakovinu a dávali mi čtyři měsíce života. Adam byl pořád se mnou, když mi nebylo dobře Je to člen rodiny, jsme z toho otřeseni. Nechápu, jak tady volně může pobíhat bezprizorně pes bez obojku, pána, je to strašné. Měl by to nějak řešit zákon,“ řekl smutně.

Agresivní kříženec ale nepokousal jen psy. Když se vrhnul na svou další oběť, devítiletého yorkšírského teriéra Benyho, snažil se mu v tom zabránit jeho majitel Bohumil Kašpařík. To se mu stalo osudným. Pes ho povalil na zem a začal mu rvát kusy masa z předloktí. „Ve chvíli, kdy se útočícímu psu podařilo dostat pána pod sebe, se cítil nadřazený a bral ho jako kořist,“ vysvětlil chování útočícího psa veterinář, který napadené psy ošetřoval Jan Nytra. Nyní je sedmdesátiletý důchodce hospitalizován na oddělení traumatologie ve Fakultní nemocnici v Ostravě. „Když se manžel dobelhal domů, okamžitě jsem volala sanitku. Lékaři říkali, že to bylo jen tak tak, že by mohl i vykrvácet,“ sdělila Deníku jeho manželka Darina Kašpaříková. Podle ní je její manžel psychicky na dně.

Majitelé napadených psů i Jan Nytra se shodují na tom, že problém je v zákoně. „Neustále se přijímají nemyslné vyhlášky a zákony, ale žádný z nich neřeší podstatu problému. Pes se musí socializovat, stejně jako děti, musí si zvyknout na ostatní psi a hrát si s nimi. Žádná obec a město nepřijalo nějaký rozumný program pro chov psů a pro jejich socializaci. Navíc, pokud takový agresivní pes uteče, tak nějaká sankce padesát tisíc nic nevyřeší,“ míní Nytra. Podle něj by zákon měl jasně stanovit také to, kdo psa vlastnit může. „Dneska existuje množství asociálních živlů – drogově závislí, bezdomovci, teenageři, kteří nechodí do školy, alkoholici, kteří si pořídí nějaké bojové plemeno. Mohou ho pak nabádat k napadení ostatních zvířat a navíc pes kopíruje chování svého pána. Pokud ho tedy vlastní pochybný nezodpovědný člověk, tak to může být problém,“ dodal.

LUCIE LETÁČKOVÁ