Vyplývá to ze zprávy Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, jejíž pracovníci zaznamenali v loňském celkem 18 769 infekčních onemocnění.

Podle ředitelky KHS Heleny Šebákové se během prvních dvou kalendářních týdnů loňského roku výrazně zvýšil počet akutních respiračních onemocnění. Mezi nemocnými byly především děti předškolního věku, pro které jsou tato onemocnění typická. Nejvíce lidí onemocnělo v posledním lednovém týdnu.

O tři procenta vzrostl počet akutních průjmových onemocnění. Ty řádily zejména v letních měsících. Žádný hromadný výskyt hygienici ale nezachytili. V roce 2007 také přibylo nemocných planými neštovicemi. Ve srovnání s rokem 2006 jich bylo zhruba o dva tisíce více. „Výskyt planých neštovic není dosud ovlivňován plošným očkováním,“ vysvětlila nárůst nákazy o 52 procent Šebáková.

Některých nákaz ale ubylo. Radostný úbytek zaznamenala KHS například u virových žloutenek. Podle hygieniků má na jejich snížení významný podíl nižší počet onemocnění žloutenkou typu C. „To je dobrá zpráva, protože značná část nemocných tímto typem patří do skupin s rizikovým chováním, berou drogy nebo se amatérsky tetují,“ uvedla Šebáková. Také počet lidí, kteří se v loňském roce nakazili meningokokem, kles­l.

Kraji se ale nevyhly exotické infekce, kterými se lidé nakazili při cestování a na dovolených. Lékař z Ostravy, který se svou manželkou trávil dovolenou v oblastech Latinské a Jižní Ameriky, onemocněl po návratu břišním tyfem. Méně obvyklou infekcí se nakazili tři muži a jedna žena z Karvinska a Novojičínska. Zemřeli na Creutzfeldt-Jacobovu nemoc.

Celkově provedli pracovníci protiepidemických oddělení KHS Moravskoslezského kraje šetření v přes třinácti tisících ohniscích infekčních nákaz.

LUCIE LETÁČKOVÁ