Město navíc nechá vypracovat i hlukovou studii, která by měla jednoznačně zodpovědět, jestli hluk z letadel překračuje normy, případně ve kterých místech a o kolik decibelů. O uvolnění asi sto padesáti tisíc korun na nákup tlumičů i dalších peněz na zaplacení protihlukové studie rozhodli minulý týden zastupitelé města.

„Množí se stížnosti lidí, které ruší hluk z letadel. Problém by samozřejmě nejlépe vyřešil nákup nových strojů, které jsou podstatně tišší. Nová letadla jsou ale příliš drahá a rozhodně by si na sebe nevydělala. Tlumiče sice nejsou stoprocentně účinné, ale i tak by situaci hodně zlepšily,“ loboval za frýdlantský Aeroklub místostarosta města Bohumil Dolanský (KDU-ČSL) a připomenul, že město stejně tak dotuje i celou řadu jiných občanských sdružení a organizací. Nejvíce hluku nadělají startující letadla, která vytahují do vzduchu větroně. Právě to je ale na letišti obrovská atrakce.

„Chápu stížnosti občanů, kteří bydlí blízko letiště a každou chvíli jim nad hlavami hrčí stroj, ale zároveň jsem i velkým příznivcem letiště. Je unikátní, patří mezi nejkrásnější v republice a měli bychom na něj být pyšní. Problematické jsou staré stroje, na nové ovšem Aeroklub nemá peníze. Když však letadla dostanou tlumiče, nebudou okolí tolik obtěžovat. Proto se za dotaci pro Aeroklub velmi přimlouvám,“ přidal se starosta města Jiří Mořkovský (ODS).

„Víc než letadla mi vadí věčně spuštěné sekačky na trávu nebo také díry v cestách, na jejichž opravu bychom měli hledat peníze spíš než na letadlové tlumiče,“ podotknul zastupitel Svatopluk Masopust (KSČM). „Když se odněkud vracím a slyším letadlo, aspoň vím, že jsem doma. Spíše už se na ten zvuk těším, než že by mi vadil,“ pousmál se zastupitel Jaromír Drabina (KSČM). Připustil ale, že pro lidi, kteří bydlí blízko letiště, je situace horší.

„Měli bychom nechat vypracovat hlukovou studii, abychom si mohli udělat objektivní názor a podle toho potom k celému problému přistupovat,“ navrhnul zastupitel Jaromír Pajtl (ČSSD). „Hluková studie by pomohla vytipovat směry, kterými by se letadla mohla pohybovat, aniž by tolik rušila okolí,“ připojil se zastupitel Miroslav Goluch (ODS). Zastupitelé nakonec schválili jak účelovou dotaci na nákup dvou tlumičů pro letadla, tak i uvolnění peněz na vypracování hlukové studie.