Jednou z nich je povinnosti mít v nově postavených bytech, domech, ubytovnách či zařízeních sociální péče přenosné hasicí přístroje a také hlásiče požárů. V této souvislosti hasiči varují před aktivitami různých podomních prodejců, kteří mnohdy za přemrštěné ceny nabízejí hlásiče a jejich montáž. Zařízení v hodnotě několika stovek prodávají za tisíce korun, za velmi jednoduchou montáž si poté účtují další přehnané částky. Mnozí také tvrdí, že hlásiče musejí mít i starší stavby. Tím chtějí majitele přimět ke koupi výrobku.

Moravskoslezští hasiči již před časem na svých webových stránkách zřídili otevřený seznam výrobců a distributorů požárních hlásičů. „Tento seznam by měl sloužit i jako prevence před aktivitou prodejců předražených požárních hlásičů. Zatímco ti nabízejí hlásiče po celém Moravskoslezském kraji s cenami v řádech tisíců korun a straší občany, že hlásiče potřebují již do postavených objektů, přímo u výrobců se ceny pohybují ve stovkách korun, a to zhruba od dvou set korun za kus,“ řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela s tím, že jednoduchá konstrukce požárních hlásičů umožňuje namontování svépomocí do třiceti minut.

„Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje samozřejmě nemůže zaručit, že všechny údaje na stránkách firem jsou pravdivé a že jimi nabízené zboží je kvalitní,“ dodal Kůdela.

Dobrá investice

Jak zdůraznil Kůdela, přestože vyhláška neurčuje povinnost mít hlásiče ve starších stavbách, hasiči jejich instalaci jednoznačně doporučují. „Nejtragičtější následky mívají právě požáry v domácnostech, nejčastěji při vaření či kouření. Přitom hlásič dokáže na vznikající požár upozornit velmi rychle, a tím umožní ohroženým lidem včas přivolat pomoc. Požáry v domácnostech nejvíce ohrožují seniory, kteří mají sníženou schopnost reakce. Proto je jednoznačně výhodná instalace hlásičů právě u seniorů,“ vysvětlil Kůdela.

Jeho slova potvrdil i ředitel odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Rudolf Kaiser. „Lidé jsou hlásiči včas na nebezpečí upozorněni a mají šanci situaci zachránit. To znamená požár v zárodku zlikvidovat či alespoň zachránit svůj život,“ uvedl Kaiser s tím, že nová vyhláška určuje pouze povinné minimum. „Záleží pak na občanech, jak velký bezpečnostní komfort si zajistí. Každý by si měl uvědomit, že investovat do zabezpečení své domácnosti z hlediska požární ochrany se zcela jistě vyplatí. Chráníte si tak nejen svůj život a zdraví, ale i majetek. Případný požár totiž dokáže snadno způsobit mnohem větší škody, než jsou stokorunové investice do přenosného hasicího přístroje nebo hlásiče požáru. Je skutečně jen málo horších věcí, než když vaše domácnost vyhoří. Nepřijdete totiž jen o nábytek nebo oblečení, ale kouř a oheň nenávratně zničí také vaše osobní věci nebo doklady,“ zdůraznil Kaiser.

Ve světě jde o běžné vybavení

Podle hasičů je ve vyspělých státech hlásič požáru v bytech a domech zcela běžnou záležitostí. Například v Dánsku je požárním hlásičem vybaveno pětasedmdesát procent všech domácností, ve Finsku je to dokonce osmadevadesát procent domácností, v Norsku má hlásič sedmadevadesát domácností ze sta, ve Švédsku je to osmašedesát domácností ze sta. Ve Velké Británii je podle odhadů požárními hlásiči vybaveno až osmdesát procent nemovitostí. Povinnost vybavit si domácnost požárními hlásiči existuje hned v několika členských zemích Evropské unie.

Hlásič požáru je zařízení, které reaguje akustickým signálem například na kouř. Je napájeno baterií a je tedy vhodné i pro prostory bez elektrické sítě. Baterie v hlásiči vykazují průměrnou dobu životnosti jeden rok. Hlásiče se montují například ke stropní konstrukci pomocí jednoho maximálně dvou vrutů.

Hlásič není vhodné umisťovat:

  • ve vrcholech půdních prostorů střech tvaru A a všude tam, kde nedochází k přirozené termické cirkulaci vzduchu,
  • v prostorách prašných, velmi vlhkých (koupelny),
  • v blízkosti ventilátorů, tepelných zdrojů, zářivkových a výbojkových svítidel a ionizátorů vzduchu
  • do prostorů s vysokou koncentrací cigaretového kouře, výparů barev, rozpouštědel a výfukových plynů

Pozor, hlásič reaguje i na zplodiny připálených jídel při vaření!