Městští radní se rozhodli, že prostory pronajmou společnosti, která je využije pro novou zahraniční školu, v níž se má od září vyučovat pouze v angličtině a která má být financována pouze ze školného, soukromých zdrojů a sponzorských darů. Dali jí tak přednost před městským obvodem, který o pronájem žádal pro svoji příspěvkovou organizaci – Základní školu a mateřskou školu Ostrčilova. Ta sem chtěla umístit mateřskou školu a družinu.

Soukromá společnost tak bude využívat městské prostory za 250 korun za metr čtvereční ročně, vedení obvodu a základní školy nezbude než najít umístění pro své žáky někde jinde, zřejmě za komerční nájemné.

Ředitelku základní školy Dagmar Dluhošovou postup představitelů města překvapil. Dostala se totiž do velkých problémů s mateřskou školou, potřebuje někam umístit asi čtyřicet dětí. „Říkali jsme si, že podle zákona o obcích to má být tak, že má město nejprve uspokojit potřeby svých vlastních organizací, a pak pronajímá nadbytečné prostory,“ podotkla Dluhošová. Se starostou Moravské Ostravy a Přívozu Miroslavem Svozilem (ODS) teď hledají náhradní řešení.

„Máme na stole několik variant, mimo jiné jednáme se společností RPG o pronájmu objektu, který by se pro potřeby mateřské školy hodil. Mluví se sice o komerčním nájemném, které je několikanásobně vyšší než to, které žádá město za Středisko volného času, nicméně uvidíme, jak vše dopadne. V každém případě stojíme za základní školou. Pokud bude potřebovat kvůli vyššímu nájemnému více peněz, zřejmě je obvod poskytne z rozpočtové rezervy,“ uvedl Svozil.

Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) uvedl, že primárním zájmem města je nyní rozšíření prostor pro zahraniční školu. „Vznik zahraniční školy v Ostravě je pro nás zásadní, bez školy do kraje nepřijdou a nezůstanou v něm investoři zajišťující práci pro naše občany. Bylo věcí každého z radních, zda se rozhodne pro 1st International School of Ostrava, nebo pro Základní školu a mateřskou školu Ostrčilova. Vzhledem k tomu, že členové klubů sociální demokracie i ODS přijali usnesení podporující vznik zahraniční školy na území města, bylo jejich rozhodnutí jasné,“ zdůvodnil Kajnar.

Je přesvědčen o tom, že základní škola i vedení obvodu najdou řešení. „Někteří žáci česko-anglických tříd ZŠ Ostrčilova odejdou do zahraniční školy, dostal jsem také informace, že soukromé gymnázium 1st International School uvolní dvě třídy ve čtvrtém patře v budově na Ostrčilově ulici. Paní ředitelka by tak měla mít tyto prostory k dispozici,“ míní Kajnar. Vedení ZŠ Ostrčilova slíbil také finanční pomoc v případě, že se i přesto bude potýkat s kapacitními problémy a bude potřebovat pronajmout komerční prostory.