„Když mi lékař v Karviné, kde jsem absolvovala CT hlavy, řekl, že mám nález na mozku, měla jsem pocit, že neodejdu z ordinace. Byla jsem vyděšená, nevěděla jsem, co mám dělat. Bála jsem se hlavně o svého ročního syna, který na mě čekal s babičkou před ordinací,“ vrací se k nejtěžším okamžikům svého života mladá žena, kterou kromě častých zánětů ucha v dětství netrápily téměř žádné choroby. „Ani hlava mě nikdy nebolela,“ popsala pacientka.

Karvinští lékaři ji poslali za specialisty z neurochirurgické kliniky ostravské fakultní nemocnice. „Vyšetření na naší angiolince potvrdilo nález velké výdutě mozkové tepny. Při jejím prasknutí by pacientka byla s největší pravděpodobností ohrožena na životě, nebo by měla vážné doživotní následky,“ řekl zástupce přednosty neurochirurgické kliniky Tomáš Hrbáč. Upřesnil, že její stav byl velmi komplikovaný, jediným řešením bylo voperování vysokoprůtokového bypassu do mozkových tepen.

„Jde o náročný výkon, při němž je z oblasti krku pomocí tepenního nebo žilního štěpu protažena céva podkožím až k cévám hluboko v mozku. Po vytvoření bypassu se pak část cévy s výdutí odstraní,“ popsal Hrbáč.

Podobných zákroků provedli lékaři v Česku zatím jen několik. Operatéři neurochirurgické kliniky ostravské fakultní nemocnice byli první a zatím jediní v Moravskoslezském kraji, kteří tuto metodu k záchraně lidského života použili. „Samotný výkon trvá zhruba osm hodin, z toho se čtyři hodiny intenzivně našívají cévy. Vše musí perfektně sedět, být dokonale obšité a na správném místě. Přitom operatér pracuje u mikroskopu, stehy nejsou pouhým okem viditelné, to, co dělá, se už pohybuje v oblasti mikrochirurgie,“ podotkl přednosta.

Paní Monika mohla odejít z nemocnice domů za svým synem po deseti dnech. „Hlava nebolí, vše je v úplném pořádku, cítím se skvěle,“ raduje se žena.

Neurochirurgové ostravské fakultní nemocnice tuto metodu použili znovu letos v dubnu u pacientky, která si původně stěžovala jen na bolesti hlavy a závratě. I ona je v pořádku. Na stejnou operaci nyní čeká další nemocný.