Vedro k zalknutí, vyhřáté parkoviště, v autě sedí pes s vyplazeným jazykem a přes pootevřené okénko se snaží lapat čerstvý a ne tolik horký vzduch – to je každodenní obrázek z ulic Ostravy. Podle spoluzakladatele Nadace na ochranu zvířat Jana Nytry zákon těžko může stanovit podmínky, které zakazují majitelům nechávat psy zavřené v autě, a to i při vysokých teplotách.

„Zákon těžko ošetří takto choulostivou věc. Roli zde hraje mnoho faktorů, jako je venkovní teplota, to, jak dlouho je pes v autě, a zda auto stojí ve stínu. Může být 25 stupňů, ale když necháte auto na přímém slunci, bude to pro psa horší, než kdyby bylo 28 a auto by stálo ve stínu, proto zákon těžko vymezí onu hranici mezi tím, kdy majitel ve vozidle psa nechat může, a kdy ne,“ vysvětlil.

Oni se baví

Právě skutečnost, že žádný zákon, který by podobné situace řešil, neexistuje, nahrává nezodpovědným psím majitelům. Ti svého miláčka nechají v autě a jdou nakoupit nebo se pobavit s přáteli. Jenomže každý pes snáší horko jinak. Někdy může čtyřnohý přítel v teple zkolabovat nebo zemřít. Stačí, aby se majitel opozdil, nebo na něj zapomněl. S takovými případy se v posledním dnech setkávají i ostravští strážníci. Nedávno jim bylo oznámeno, že na jednom z parkovišť je v autě zavřený pes a nevypadá dobře.

Panička se zapovídala

„Naši lidé ihned vyjeli na místo. Když přijeli, zjistili, že majitelka psa stojí několik metrů od auta a s někým si povídá,“ uvedla Vladimíra Kejdová z městské policie. Pokud ale majitel poblíž není, přichází problém. Strážníci musejí podle vlastního uvážení rozhodnout, zda podniknou další kroky k tomu, aby psa z auta dostali. „Nejprve shánějí policisté majitele auta. Když ho nenajdou musejí se rozhodnout, zda zavolají hasiče, aby vyrazili sklo a otevřeli dveře. Mohou ale jen hádat, jak dlouho už auto i se psem na parkovišti stojí,“ uvedla Kejdová.

Pokud soud uzná takovéhoto nezodpovědného majitele vinným z trestného činu týrání, může jít do vězení až na dva roky. Jak se má ale soudce rozhodnout? Šlo o týrání, když pes v autě čekat může a když se jeho páníček jen pozapomněl?

LUCIE LETÁČKOVÁ