Zkraje května to byla dvě mláďata rysa ostrovida, v polovině téhož měsíce měli přírůstek i u rysů kanadských. V těchto dnech si mohou návštěvníci nově prohlédnout i dvě koťata tygra ussurijského. „Mláďata se naší samici Maji narodila 4. června. Maja do ostravské zoo přišla v roce 1999 z petrohradské zoo. Otcem mláďat je samec Xeron, který se narodil v pražské zoo. Od tohoto páru se doposud podařilo odchovat čtyři mláďata.

Období páření je u tygrů jediné období, ve kterém se samec se samicí setkávají, protože jinak žijí samotářským způsobem života. Také v naší zoo jsou Maja s Xeronem spolu pouze v období námluv,“ doplnil mluvčí zahrady Stanislav Derlich.

Tygr ussurijský je vůbec největší kočkovitou šelmou světa – dospělí samci mohou vážit až 300 kilogramů – a je dnes na pokraji vyhubení. Obývá již jen zlomek svého původního areálu na Dálném východě. Početní stavy jsou v přírodě odhadovány na 350 kusů, takže počet tygrů ussurijských chovaných v zajetí tak již dnes převyšuje jejich počet v přírodě.

(mrš)