V současné době se připravuje projektová dokumentace, projekty by měly být hotovy do konce října.

Obce doufají, že se jim podaří na samotnou výstavbu cyklostezek získat dotace a že budou moci trasu dokončit co nejdříve. Už i příprava projektů je však podle starostů obcí, přes které má cyklostezka vést, velkým posunem. O výstavbě cyklotrasy spojující krajské město s horami se už totiž jedná od 90. let minulého století a prozatím fungují jen její dílčí úseky. „Jezdívám na kole do práce z Frýdku-Místku do Ostravy. Mám sedavé zaměstnání a pravidelná projížďka na kole je příjemná. Méně příjemné ale je, že velkou část cesty musím jet po okresních silnicích hodně vytížených nákladními auty. Dostavbu cyklotrasy proto samozřejmě uvítám,“ řekl Petr Sztolarik z Frýdku-Místku.

„Obcím v rámci mikroregionu Slezská brána se podařilo získat krajskou dotaci na vypracování projektové dokumentace k výstavbě chybějících úseků cyklotrasy Ostrava – Beskydy. Jedná se o úseky v části Sviadnova, v Žabni, Řepištích, Paskově a části Ostravy-Martinova,“ vysvětlil starosta Paskova Petr Pauk (ODS). Ve Vratimově cyklostezka už funguje. „Až se nám podaří chybějící úseky dostavět, cyklotrasa od Ostravy po Frýdek-Místek bude bez překážek průjezdná,“ podotkl starosta. Plánovaná nová cyklotrasa povede ve směru po proudu podél pravého břehu řeky Ostravice, v některých úsecích ale cyklisty povede i po místních upravených cestách.

„V Paskově prozatím vede trasa pro cyklisty po málo frekventovaných komunikacích převážně v okrajových částech obce. Dosud jsme ji však nemohli dostatečně označit, protože prakticky vede odnikud nikam,“ posteskl si starosta. „Příprava projektové dokumentace je velkým posunem. O přípravě cyklotrasy z Ostravy do Beskyd se jedná už od 90. let. Některé úseky se podařilo zprovoznit, ale na mnoha místech výstavba ztroskotala obvykle na nedostatku peněz nebo na problémech s majetkovým vypořádáním. Stávající úseky proto až dosud zůstaly nepropojeny a jednání o další výstavbě cyklotrasy nadlouho zůstalo viset na mrtvém bodě,“ shrnul historii cyklotrasy Petr Pauk.

„Problémy s pozemky pod cykostezkou už jsou nyní vyřešeny a teď nezbývá než doufat, že se nám podaří na výstavbu získat dotace,“ dodal.