Do ropných lagun se už zakously bagry. Obyvatelé Fifejd, které už léta trápí zápach, mohou volat: „Hurá, konečně bude ta špína pryč.“ V jiných místech naopak starosti obyvatel přetrvávají. Obavy mají například v Dětmarovicích, kde se má většina paliva vyrobeného z lagun spálit v místní elektrárně.

„Vůbec se neřešila logistika celého procesu, jak dostat palivo s odpady bezpečně do systému, kde shoří,“ upozornil starosta Dětmarovic Lumír Mžik. A dodává další výtku. „Nikdo se také nezabýval jeho skladováním. Bojíme se, že bude ležet na haldě někde u trati a kontaminovat dešťovou vodu,“ říká Mžik. Na dořešení tohoto procesu bude proto obec tlačit v rámci žádosti o integrované povolení.

Nespokojení jsou i ekologové ze sdružení Arnika. „Vůbec neproběhlo posouzení vlivu spalování odpadu z ostravských lagun na životní prostředí v místech, kde je plánováno. A to je chyba,“ konstatoval Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Vážný rozpor panuje i v tom, co je vlastně směs vytvořená z látek z lagun, vápna a uhlí. Jde o alternativní palivo, jak prosazuje ministerstvo průmyslu a obchodu nebo o odpad, jak míní například ekologové ze sdružení Arnika, zástupci místních samospráv i profesor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Karel Obroučka. „Když budou odpady prohlášeny za alternativní palivo, nebudou pro jejich spalování platit tak přísné limity jako by to bylo pro spalování odpadů,“ zdůraznil Petrlík. „Zařízení jako dětmarovická elektrárna by tak nemusela plnit předpisy platné pro spalování odpadu a nebyla by zaručena ochrana zdraví a životního prostředí v okolí těchto provozů,“ vysvětlil Petrlík.

Sdružení Čistá Ostrava, která má likvidaci lagun na starosti, však ujišťuje, že výroba i přeprava paliva budou bezpečné, bez škodlivých vlivů na životní prostředí a že splní všechny podmínky ministerstva životního prostředí. Zkušební provoz likvidace ostravských lagun, který má prověřit celý technologický postup, byl zahájen zhruba před týdnem. Nejdříve se z plochy lagun odstranily nezpracovatelné odpady, jako jsou sudy, trámy, haldovina i stará suť. „Nyní byla zahájena v první sekci neutralizace náplně lagun vápnem. Výroba paliva začne až po neutralizaci a vyzrání upraveného odpadu,“ uvedla mluvčí sdružení Čistá Ostrava Alena Orlíková. Neutralizovaná směs se poté bude míchat s uhlím. Během půlročního zkušebního provozu chce sdružení Čistá Ostrava vyrobit čtyřicet tisíc tun alternativního paliva.

Likvidace lagun postrašila i lidi ve slezskoostravské části Heřmanice, kde se má vybudovat mezisklad alternativního paliva. Obávali se zvýšeného prachu i zápachu. „Garance, které jsme dostali, jsou dostatečné. V žádném případě nedojde k ohrožení přírody,“ konstatoval starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř. Za to, že mezisklad na území Heřmanic bude dočasně fungovat, by se tato část města měla dočkat vybudování kanalizace za sto milionů korun. Radní dostali osobní slib od ministra Martina Římana, že při čerpání peněz na vybudování kanalizace z Evropské unie bude upřednostněna právě tato část Ostravy před ostatními jedenácti, které mají také zpracovaný projekt a čekají jen na dotaci.