V jednom soustě salátové pochutiny se náhle zakousl do skla. Když sklo vyplivnul a prohlídnul si salát blíže, zjistil, že v jídle jsou kuličky připomínající prudce jedovatou rtuť. „Nejprve jsme si s manželkou mysleli, že jde o kuličky pekařského sladila. Jenže pak se ukázalo, že jde o měkkou hmotu, která se začala spojovat. Oprášil jsem své školní znalosti a uvědomil jsem si, že by mohlo jít o rtuť,“ říká Miroslav Fojcik.

Ten nejprve volal do nemocnice, aby zjistil, jak se má chovat a jaké jsou případné příznaky otravy. „Tam mi ale nějaký doktor, na kterého mne spojili, sdělil, že ho to nezajímá a není to jeho věc,“ popsal mladík.

Protože má známého policistu, zavolal jemu. Kamarád byl zrovna ve službě a Miroslav Fojcik se tak i se salátem vydal za ním. „Z policie volali do nemocnice znova. Na interně mi pak řekli, že se mám tři dny sledovat. Pokud nebudu mít žádné potíže, je vše v pořádku. Pokud bych během tří dní cítil třeba žaludeční nevolnost, nebo bolesti hlavy, musím jít okamžitě k lékaři. Naštěstí se cítím zcela v pořádku,“ pospal včera, den po události. Miroslav Fojcik našemu reportérovi.

Policie celou věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožování zdraví závadovými potravinami a jinými potřebami. Zbytek jídla i nalezené kuličky nyní zkoumají policejní experti, kteří určí, o jakou látku přesně jde. „Okamžitě jsme také kontaktovali výrobce, který přislíbil, že všechny výrobky dané šarže stáhne z prodejen,“ popsala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Výrobcem salátu je třinecká firma Gastro-menu express z Třince. Podle předsedy představenstva firmy Miroslava Dudyse je vyloučeno, aby se kuličky do jejich salátu dostaly během výroby u nich na firmě. „Všechny výrobky toho dne jsme stáhli, případ prověřovala hygiena i potravinářská inspekce, nic se nenašlo. Naše výrobky proházejí důkladnou kontrolou, detektorem kovů i rentgenem,“ řekl.

Naprosto bez viny je obchod, kam se poškozený salát dostal a kde ho Miroslav Fojcik koupil. „S danou firmou obchodování nepřerušíme, jejich výrobky jsou výborné. Myslím, že šlo o nějaké nedopatření. Více nemám, co bych k tomu řekla,“ odpověděla na otázky ke kauze telefonicky vedoucí prodejny, která si nepřála být jmenovaná.

Velkou kauzu z případu nechce dělat ani Miroslav Fojcik. „Nikoho nebudu žalovat, nepřestanu ani nakupovat v té prodejně. Chci mít svůj klid. Šlo mi jen o to, aby se podobné zboží nešířilo dál, kdyby takto byly poškozené třeba ještě další výrobky,“ doplnil muž.