„Jdou za klidem,“ míní Bedřich Krčmář, předseda okresního mysliveckého spolku v Ostravě. V lesích na ně číhají jejich přirození nepřátelé, plaší je toulavé kočky a psi, vyrušují jezdci na čtyřkolkách, cyklisté a neukáznění návštěvníci. Z polí zase utíkají před zemědělskou technikou. „A nejde jen o lovnou zvěř. Také kos byl donedávna obyvatelem lesa, poštolky zase hnízdí lidem na balkonech,“ podotkl Krčmář.

Nejčastěji lze drobnou zvěř zahlédnout například v Heřmanicích, Michálkovicích, Nové Vsi i Slezské Ostravě. „Když jsme se nedávno vraceli s manželem domů, přes Keltičkovu ulici nedaleko radnice přecházela srnka. Úplně mě to překvapilo, v takových místech bych ji nečekala,“ říká obyvatelka Slezské Ostravy Daniela Klímová.

Divocí králíci a zajíci se zabydleli i na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě. V klidu a bezpečí, protože se tam nevyskytují jejich přirození nepřátelé, se nerušeně rozmnožovali. Přemnožili se a způsobovali takové škody na keřích a dalších okrasných dřevinách, že se hřbitovní správa domluvila s myslivci, aby je odtud vyhnali.

Bažanti se zase nastěhovali do průmyslového areálu společnosti Vítkovice. „Zaměstnanci Vítkovic už je i pojmenovali a krmí je, bohužel nevhodně, zbytky svačin. Ale oni se už na to zvykli,“ říká Krčmář s tím, že dostupnost potravy ale není hlavní důvod jejich migrace.

S vysvětlením, že relativní klid láká polní i lesní zvířata k životu v průmyslových zónách, souhlasí i odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny. „Velké plochy plné keřů jim nahradily mizející remízky. A potkáte je i na okrajích měst, kde nikdo nehnojí, neseká, prostě nehlučí,“ vysvětlují.

Nepřítelem drobných zvířat ve městech jsou auta. Zvířata z nich totiž postupně ztrácí respekt a tak končí pod jejich koly. „Auta jsou dnes jejich největším predátorem,“ potvrdil Krčmář.