Velké rozhodování čeká hned po prázdninách na ostravské zastupitele. Na svém zářijovém zasedání budou vybírat projekt, který významně změní tvář centra krajského města. V soutěži o zástavbu lukrativního prostranství na náměstí Dr. E. Beneše se utkají tři zájemci, kteří představili své studie na přeměnu dnes převážně zelené plochy, a kteří zároveň nabídli nejlepší cenu za nabízené pozemky.

„Rozhodovat se budeme podle dvou aspektů. Nabízené ceny a architektonického řešení. Zářijové zastupitelstvo podle obou podmínek odhlasuje, v jakém pořadí pak budeme s uchazeči jednat,“ uvedl k tématu investiční náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý s tím, že poté se bude jednat s vítězem o smlouvě, která by do schvalování zastupitelstvem mohla jít už letos v listopadu.

Poté, co od zájmu vystavět na zmiňovaném náměstí domy oblých tvarů odstoupil čtvrtý vážný zájemce – developerská společnost Orco, čeká na vedení ostravská radnice možná o něco složitější hlasování. Zbylé projekty společností Amádeus Real spolupracující s Ostravica Fashion, C 21 a Quinlan Private Golub jsou si totiž vzhledově v mnohem podobné. A ani nabízená cena se u všech tří uchazečů příliš neliší.

„Všichni tři nynější uchazeči nabízejí cenu za pozemek pohybující se kolem osmdesáti milionů korun, což je skoro dvojnásobek odhadní ceny. Díky poměrně srovnatelné nabídce by tedy měla mít větší důležitost spíše kvalita představovaného projektu,“ podotkl dále Ženatý.

Zároveň uvedl, že město mělo pro developery také podmínky, co by v novém komplexu mělo i nemělo být. Počítá se hlavně s bydlením a také s kancelářemi, ne naopak zastupitele říkají kasinům či sexshopům. „Doufám, že vítězný projekt přinese Ostravě hezkou stavbu, nové obchody a kvalitní bydlení,“ vyjádřil se závěrem náměstek primátora.

Kdo zastaví volné náměstí Dr. E Beneše?

Který ze zájemců má největší šanci na úspěch v souboji o pozemky na náměstí Dr. E. Beneše v centru Ostravy? Všechny tři předložené projekty vypadají zhruba stejně, takže by případně mohl rozhodnout důležitý trumf, který má nyní v rukou Amádeus Real. Ten totiž spolupracuje se společností Ostravica Fashion, které patří sousední módní dům. Ten už dlouhá léta čeká na dokončení potřebných oprav a opětovné otevření, a právě to by se mohlo snadněji realizovat v rámci výstavby projektu pro náměstí Dr. E. Beneše. Zda si Amádeus Real spojením s Ostravica Fashion pomohl k úspěchu stejně jako před dvěma lety Multi Development, který při boji o Karolinu triumfoval tím, že s předstihem koupil objekt tamního historického dvojhalí, se ukáže v září…

Propad Orca pokračuje

Developerská společnost Orco – nedávný uchazeč o zástavbu náměstí Dr. E. Beneše v centru Ostravy a také majitel sousedního hotelu Imperial či bytového domu Podkova v Komenského sadech – si na burze cenných papírů nevede vůbec dobře.

Hodnota akcií společností klesla za poslední rok zhruba o osmdesát procent, když se nyní cena za jednu pohybuje kolem sedmi set korun. Problémy Orca se schopností vytvářet zisk a tím související zadlužeností, které vedou k tomuto strmému propadu cen akcií, mohou také za to, že společnost nyní neplánuje žádné další akvizice a věnuje se pouze strategickému rozvoji svých už realizovaných projektů.

Právě z toho důvodu také společnost ustoupila od zájmu vybudovat multifunkční komplex na náměstí sousedícím s obchodním domem Ostravica a odhlásila se proto ze soutěže o městem nabízené pozemky.

Jak se vám líbí?

Který z projektů, který by v budoucnu mohl stát na náměstí Dr. E. Beneše v centru Ostravy, se vám nejvíce líbí? Nebo byste raději byli pro to, aby zde zůstalo volné prostranství? Hlasovat o tom můžete v naší anketě po té, co si prohlédnete v naší fotogalerii, v níž přinášíme vizualizace jednotlivých projektů. Po jejich zhlédnutí však nemusíte zůstat jen u hlasování v anketě. Podělte se s námi a s dalšími čtenáři internetového Deníku o váš názor na projekty či třeba celkově na to, co říkáte změnám, které se moravskoslezské metropoli poslední dobou odehrávají.

Tři zájemci představují své projekty

Amádeus Real propojí historii s modernou

Propojit nový moderní objekt na náměstí Dr. E. Beneše se sousedním historickým Módním domem Ostravica. Takový záměr má developerská společnost Amádeus Real, která se proto prozíravě spojila s firmou Ostravica Fashion, s níž představila městu společný projekt. „Vznikne jednolitý, polyfunkční komplex s obchodními prostory, administrativou, službami různorodého charakteru, kavárnami a restauracemi či tanečním sálem. Záměr města obnovit bydlení v jeho centrální části naplní v horních podlažích situované bytové jednotky, ze kterých bude výhled na panorama Ostravy,“ přiblížil projekt Michal Soukup, marketingový ředitel společnosti Amádeus Real. Samostatným prvkem pak podle něj budou zatravněné střešní terasy. Jedinečné propojení staré architektury s novou přinese velkoryse řešené prosklené atrium s důrazem na stávající zeleň.

C 21 umístilo park na střechu domu

„Chceme vytvořit objekt, jenž bude citlivě reagovat na rozmanitost okolního území. Bude mít intimní meziprostory či vnitřní náměstí. Vše bude maximálně bezbariérově průchozí. Nad nízkým soklem a jeho zelenou střechou, tedy novým městským parkem, se budou vznášet jednotlivé objekty rezidenčního bydlení.“ Těmito slovy charakterizovala projekt společnosti C 21 navržený pro ostravské náměstí Dr. E. Beneše mediální zástupkyně tohoto developera Lucie Pavlásková. Pestrost projektu podle jejích dalších slov zaručuje flexibilita náplně, tedy rezidenční bydlení, hotelové ubytování, komerční parter s nákupními pasážemi, konferenční centrum s kancelářemi i obchodní suterény s rozlehlým podzemním parkovištěm pro veřejnost.

Projekt od QPG doplňuje zelená oáza

Moderní nákupní pasáž, kancelářský blok, čtyřhvězdičkový hotel s kapacitou sto třicet pokojů a luxusní rezidenční část s podzemním parkováním. Tak vypadá projekt pro náměstí Dr. E. Beneše v podání developerské a investiční společnosti Quinlan Private Golub (QPG). Architektonický návrh pro ni zpracovalo zdejší studio RH-Arch. „Navržené prostory, charakteristické svou vzdušností a prosvětleností, jsou kombinací funkčnosti, zajímavého moderního designu a té nejvyšší kvality materiálů. Projekt klade důraz na využití skleněných prvků, dřeva a živých rostlin, které budou doplňovat oázu vzrostlých stromů v rušném centru města,“ přiblížila projekt mluvčí společnosti QPC Tereza Procházková.