Projekt má stát celkem 1,5 miliardy korun. Další finance by měl kraj získat z rozpočtu ministerstva kultury. Se stavbou knihovny by se mohlo začít na podzim.

„Cílem projektu je vytvořit zcela nové prostředí pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu a její návštěvníky. Prostřednictvím moderní techniky získají studenti i veřejnost mnohem snadnější přístup k informacím a ke knižním fondům,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

Vědecká knihovna vyroste místo velkého parkoviště naproti Domu kultury města Ostravy. „Počítá se také s vybudováním parkoviště s kapacitou téměř 350 parkovacích míst, které nahradí současná parkovací místa a zároveň bude sloužit návštěvníkům knihovny. Integrovaný parkovací objekt bude hrazen z rozpočtu Moravskoslezského kraje,“ doplnil Tošenovský. Parkovací objekt bude stát tři sta milionů korun.

Z rozpočtu ministerstva kultury má kraj na stavbu knihovny rezervováno téměř půl miliardy korun. „Z březnového usnesení vlády vyplývá, že na výstavbu krajské vědecké knihovny získáme ze státního rozpočtu maximálně 490 milionů korun, čímž bude její financování zabezpečeno. Letos přijde ze státního rozpočtu prvních 60 miliónů korun,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Barbara Odstrčilíková. Výstavba nové knihovny by měla začít letos na podzim a ukončení je naplánováno na podzim 2010.