Na ostravském magistrátu v úterý převzal Basta ocenění za statečnost. „Při vstupu do vestibulu budovy jsem si všiml podezřelého muže, který vybíhal ze směnárny. Okřikl jsem ho, kam tak spěchá, protože mě málem porazil,“ popisuje událost Basta.

Protože muž nijak nereagoval, strážník ho následoval z vestibulu budovy, ve které se kromě prodejny telefonů nachází i směnárna, na ulici a znovu na něj volal. „V tu chvíli mi došlo, že asi něco spáchal. Takže jsem už konal jen to, na co jsem vycvičený a vyškolený,“ podotkl Basta, který začal mladého zločince pronásledovat. Muž ovšem utíkal jako o závod, po několika metrech odhodil zbraň. Později se ukázalo, že to byla replika. Pak zahodil i čepici, ale to už ho pětačtyřicetiletý strážník dostihl a za použití hmatů a chmatů zneškodnil a zadržel až do příjezdu policejní hlídky.

Díky pohotovému zásahu strážníka tak byl chycen šestadvacetiletý muž, který těsně předtím přepadl na rohu ulic Reální a Purkyňovy směnárnu. Měl dluhy ze hraní automatů, a tak chtěl tímto způsobem řešit svoji situaci. „Jde o zcela mimořádnou záležitost, kdy v době svého osobního volna někdo zadrží pachatele takového závažného trestného činu,“ podotkl ředitel Městské policie Ostrava Jiří Veselý. Za svůj statečný čin si strážník, který u městské policie slouží už osm let, kromě ocenění vysloužil i finanční odměnu.

Nadšení kolemjdoucí

„Ocenění si vážím, je moje první,“ uvedl Basta s tím, že ale největší satisfakcí pro něj bylo nadšení kolemjdoucích lidí při úspěšném zadržení pachatele.

Darebáků za svoji kariéru u městské policie přímo na ulici chytil už více. „Hned na začátku práce u policie jsem například pronásledoval a chytil pachatele, který vykradl zastavárnu v Porubě. Před třemi roky jsem zase pronásledoval mladého zloděje, který ukradl z jednoho baru na Stodolní ulici vodní dýmku. Dostihl jsem ho, ale bohužel jsem si při tom poškodil koleno,“ vzpomíná Basta.

Ocenění za statečnost, obětavost při plnění pracovních úkolů nebo za jiné projevy odvahy získali za poslední tři roky čtyři strážníci Městské policie Ostrava. Sedm strážníků převzalo za tuto dobu ocenění za záchranu života.