Několik let chátrající a opuštěná květinová síň v centru Ostravy to má spočítáno. Ostravští radní rozhodli, že ji nechají zbourat. Stará se už o to firma VOKD. Počítá s tím, že by demolice měla skončit 19. září. „Od tohoto týdne je zabraná část komunikace ulice Zámecké v šířce zhruba čtyř metrů od budovy a část komunikace ulice Dlouhé. Staveniště je oploceno,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

O pozemek, na kterém květinová síň stojí, se město zatím soudí. „Budova ale chátrá a hyzdí náměstí. Až spor skončí, chceme být připraveni uvolněný prostor zastavět,“ řekl primátor Petr Kajnar. Soud o tento a další lukrativní pozemky na Masarykově náměstí však zdaleka není u konce. V první fázi ho město Ostrava dokonce prohrálo.

Loni na podzim Okresní soud v Ostravě rozhodl, že předkupní právo na tyto pozemky zůstává soukromé společnosti Eurotech. Ta ho získala před osmnácti lety s tím, že na nich postaví obchodní a společenské centrum. Protože na Masarykově náměstí Eurotech dodneška nic nepostavil, jsou představitelé Ostravy přesvědčeni, že předkupní právo by mělo patřit městu, a proto se soudí. Odvolali se proti rozhodnutí okresního soudu a spor teď pokračuje u soudu krajského.

Problémy ohledně předkupního práva na městské pozemky na Masarykově náměstí začaly na počátku devadesátých let, za éry tehdejšího primátora Jiřího Smejkala.