Několik let usilovali představitelé Poruby o koupi Domu kultury Poklad. Od začátku prázdnin už má tento ostravský obvod konečně vlastní zařízení pro pořádání kulturních akcí.

Jednání o koupi byla složitá. S vlastníky kulturního domu, kterými byly dvě fyzické a jedna právnická osoba (hornické odbory), se až nyní dohodli představitelé města Ostravy. Nemovitosti i společnost tak patří městu, jehož vedení nyní hledá nového jednatele nově nabyté společnosti.

Náměstek ostravského primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS) předpokládá, že město Ostrava bude muset ještě minimálně dalších třicet milionů korun investovat do rekonstrukce Pokladu. Jeho kolega investiční náměstek Zdeněk Trejbal (ČSSD), který byl v minulosti také porubským zastupitelem, je v odhadech ještě skeptičtější. „Rekonstrukce si zřejmě vyžádá více, tak osmdesát milionů korun,“ předpokládá Trejbal s tím, že s pracemi by se mohlo začít příští rok.

„Poruba je velkou sídelní oblastí, která nevlastní kulturní zařízení. Přestože se v Pokladu pořádají různé akce i dnes, chtěli bychom z něj učinit centrum kultury pro všechny věkové kategorie. Měly by se tam konat různé kurzy, zájmové kroužky, představení, koncerty a společenské akce,“ řekl porubský starosta Miroslav Novák (ČSSD).

Dům kultury poklad v Porubě stojí od roku 1961 a od té doby se žádných velkých oprav a úprav nedočkal.

„Budoucí provozní náklady by neměly ročně přesáhnout 3,5 milionu korun, tedy tolik, kolik v současné době poskytuje obvod Kulturnímu centru Poruba. Tato organizace by se měla přestěhovat právě do Pokladu,“ upřesnil Novák s tím, že obvod chce, aby se tady provozovala také hostinská činnost. Plánuje i letní kino. „Rádi bychom opět otevřeli letní kino. Zřejmě by se tam nepromítalo pravidelně, ale areál by mohl sloužit také kulturním akcím, koncertům nebo velkoplošné sportovní projekci,“ dodal porubský starosta.