Jako dobrovolní dárci orgánů bývají občas označováni řidiči motocyklů. Někteří motorkáři razantním a nebezpečným způsobem jízdy ohrožují nejen bezpečnost vlastní, ale bezpečnost i všech dalších lidí na cestách. Na názory některých šoférů jsme se zeptali na parkovišti u Shopping Parku v Ostravě-Zábřehu.

„Myslím si, že by měli být motorkáři opatrnější. Mnoho z těch, kteří jezdí po silnicích, nemá dostatek zkušeností s řízením tak silných strojů. Jednou jsem se setkal na silnici s motorkáři a jeli jako dobytek,“ řekl Miroslav Odlévák, jeden z oslovených řidičů, kterých se Deník ptal na zkušenosti.

„Přimlouvala bych se za zvýšení trestů ve spojení s bodovým systémem. S něčím podobným máme dobré zkušenosti ve Velké Británii, kde v současnosti žiji,“ sdělila Nina Ost, která se stala citlivější a opatrnější k bezpečnosti na silnicích hlavně po narození svého dítěte. Jiní řidiči jsou k motorkářům tolerantnější. „Je pravda, že někteří motorkáři ohrožují nejen sami sebe, ale hlavně své okolí. Žádným drastickým zákonem se to však nijak nezmění. Asi by to nemělo takový efekt,“ nesouhlasí s voláním po tvrdších trestech Ladislav Vědroň, který je sám také aktivní motocyklista.

Své tvrzení dále dokládá zkušenostmi z USA, kde úřady dávají motorkářům větší volnost například v rychlosti jízdy. Jen za první čtyři měsíce tohoto roku zahynulo na českých silnicích celkem osmnáct motocyklistů. Ve srovnání s loňským rokem to sice znamená značný pokles, celkem o dvanáct osob, i tak se ovšem jedná o číslo dost vysoké.

Ve spojitosti s motorkáři se v posledních dnech nemluví pouze o překračování rychlosti. Ostravské oddělení Policie ČR dokonce eviduje případ motorkářského gangu, který měl v minulém týdnu napadnout na Místecké ulici v Ostravě-Hrabové řidiče Opelu Kadett. Po pachatelích tohoto činu se stále pátrá. „Na naši výzvu se ozvala jedna svědkyně, vše je ale dále ve stadiu vyšetřování a nebudeme zatím poskytovat žádné informace o našich krocích,“ potvrdila mluvčí ostravské Policie ČR Gabriela Holčáková.

Dalšího trestného činu se dopustili v Ostravě dva motorkáři, kteří projeli mezi nákladní tatrou a osobním autem, aby pak v pravém pruhu brzdili nákladní vozidlo opakovaným zpomalením svých motorek. Když se jich řidič osobního auta ptal, o co se pokoušejí, udeřili do zpětného zrcátka jeho octavie. Motorkáři dokonce vytlačili octavii do odbočovacího pruhu k čerpací stanici Shell. Když auto zastavil a šel na benzinku zavolat policii, jeden z motorkářů mu rozbil přední sklo.

JAKUB SOSNA