Spíše dům hrůzy než budovu, na kterou by mohla být Ostrava pyšná, připomíná mrakodrap na Ostrčilově ulici v centru Ostravy. Dvaadvacetipatrový dům byl postaven ještě za minulého režimu a lidé se na něj dnes dívají skrz prsty.
Magistrát města má vztah k této výškové budově obdobný, a proto se nebrání tomu, aby byla zbourána. Na jejím místě by mohla vyrůst stavba nová.

Podle Lukáše Ženatého, náměstka primátora města Ostravy, na prodej takzvaného „věžáku“ reagoval pouze jediný zájemce – společnost RPG Real Estate. „Ta by chtěla budovu srovnat se zemí a postavit novou. Jednání je však teprve na začátku, a proto není možné určit, kdy se s bouráním začne,“ uvedl Ženatý.

Nejvyšší, ale opuštěný

Výškový dům na Ostrčilově ulici je po věži Nové radnice současnou nejvyšší ostravskou budovou. Další domy, které se aspoň teoreticky dotýkají nebes, lze ale najít i na zdejších sídlištích. „O opravdových mrakodrapech se ale v Ostravě zatím mluvit nedá. V sídlištních částech města bychom našli ještě několik věžových obytných domů, jejichž výška se ale pohybuje kolem šedesáti metrů,“ sdělil k tématu Deníku Jaroslav Sedlecký, hlavní architekt města Ostravy a vedoucí Útvaru hlavního architekta ostravského magistrátu.

Nové budovy, které by mohly mít nálepku mrakodrap, se však v Ostravě chystají. Patřit k nim měla například dvojice budov poblíž náměstí Republiky. V upraveném projektu ale společnost CTP Invest vyšší z obou staveb „uřízla“ celých deset pater, čímž ji velmi podstatně snížila.

Šedesátimetrový Větrník

Mezi další projekty tohoto typu se může počítat i takzvaný Větrník, který by do roku 2011 měl zabrat volné prostranství u ulice Polské, tedy na rozhraní městských částí Poruba a Svinov. Investorem této stavby je izraelská firma Juncion, která počítá s tím, že se do čtyř šedesátimetrových věží vejdou nejen bytové prostory, ale také kanceláře, obchody, restaurace a přes sedm set padesát parkovacích míst.

Proč však při dnešním stavebním boomu není v moravskoslezské metropoli mrakodrapů už dávno mnohem více? „No především proto, že investory a developery k tomu zatím nenutí ani ceny pozemků nebo nedostatek místa, ani poptávka uživatelů jejich staveb,“ vysvětlil ještě Sedlecký.

JAN ŠIMEČEK