Vláda hodnotila jako velmi vysokou rovněž úroveň spolupráce a koordinace, přesto získala některé poznatky o určitých nedostatcích, které by se měly řešit pro případ vzniku podobné události, jako byla ta, která se stala 8. srpna ve Studénce.

Mezi navrhovanými opatřeními je například potřeba vybavit území zahrnující dva až tři kraje velkokapacitním operačním střediskem pro potřeby IZS, mohlo by se jednat o kamion případně návěs. „Využité mobilní operační středisko Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), složené z dvoučlenné osádky v dodávkovém automobilu se plně osvědčilo, ale kapacitně rozsahu mimořádné události nevyhovovalo,“ stojí mimi jiné ve zprávě z jednání Vlády ČR.

Navrhovaná opatření se rovněž týkají dovybavení krajů zdravotnickým materiálem soustředěným na jednom místě, a zejména dovybavení policie, aby mohla na místě mimořádné události působit mnohem efektivněji. „Vybavit vybrané jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí vhodně zvolenými technickými prostředky, například hydraulickým vyprošťovacím zařízením a terminály digitálního radiospojení Pegas, a také vybavit opěrné body hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů speciálním vybavením pro destrukci obvodového pláště kolejových vozidel,“ uvádí také zpráva.

Jako důležité opatření se jeví rovněž možnost vyhlášení bezletové zóny nad místem mimořádné události. „Ve vzdušném prostoru, který byl umístěním události v řízeném okrsku Letiště Leoše Janáčka – Mošnov se v blízkosti místa zásahu pohybovaly komerční vrtulníky, letadla a dokonce i dálkově ovládané letecké modely. Tato skutečnost představovala výrazné bezpečnostní riziko a v určitých momentech komplikovala či dokonce znemožňovala komunikaci složek IZS v místě zásahu,“ shrnuli poznatky z místa zásahu velitelé jednotlivých složek IZS.