„Medu bylo letos kvůli tomu méně. Už jsem ale opět doplnil počet včelstev na deset. Doufám, že budou zdravá,“ říká dvaaosmdesátiletý včelař. Mezi rámky má umístěné proužky s léčivem a podniká i další preventivní kroky proti zákeřné včelí nemoci.

Když jde na kontrolu svých úlů, nepotřebuje ani kuklu či ochranný oděv. Na pomoc si vezme jen vykuřovač. „Když se zakouří, včely zacítí nebezpečí, jdou rychle na zásoby a už tolik nepíchají,“ vysvětluje a vytahuje přitom rámy se včelami jen holýma rukama. „Já mám včely mírné a hodné,“ pochvaluje si včelař. Odhaduje, že za svůj život schytal zhruba stovku žihadel, kterým se ale nijak zvlášť nebrání. „Včely jsou pro mě zábava, i když práce kolem nich není málo,“ konstatoval dlouholetý včelař.

Podle Marie Tomanové z včelařského družstva Apis, které má svou prodejnu v Ostravě, se na úbytku včelstev nepodepsaly jen včelí nemoci, ale i rozmary počasí. „Jsou oblasti, kde lidé nevytočili vůbec nic. Včelíny jim totiž splavily deště. Letos se proto museli věnovat novému rozvoji včelstev. V příštím roce by se mohla produkce medu opět zvýšit,“ uvedla Tomanová.

Nepříznivé podmínky se podepsaly na ceně medu. Vzrostla ale jen mírně. „U nás cena vzrostla o šest korun za kilogram, pak už by to bylo neprodejné,“ informovala Tomanová s tím, že jeden kilogram květového medu tak nyní přijde na 109 korun.