Astronomické repetitorium začne ve středu 10. září v 18 hodin přednáškou s názvem Barevná poezie vesmíru, a pojednávající o planetárních mlhovinách. Přednášce bude předcházet v 17.30 hodin vernisáž výstavy Přírodní katastrofy v historických vyobrazeních, která je sestavena ze sbírek Jana T. Kozáka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR v Praze.

„Cyklus bude mít podobné schéma jako v minulých letech. Přednášky se budou konat od září 2008 do června 2009 vždy druhou středu v měsíci v 18 hodin. Pět přednášek v sudé měsíce bude zaměřeno na hlavní téma ročníku, pět přednášek v liché měsíce bude věnováno různým oblastem astronomie.

Hlavní téma nadcházejícího ročníku Astronomického repetitoria, stejně jako výstava Přírodní katastrofy v historických vyobrazeních, souvisí s probíhajícím Mezinárodním rokem planety Země,“ sdělil Tomáš Gráf z ostravské hvězdárny. Podle něj se účastníci mohou těšit na přednášky o klimatologii, seizmologii nebo o deskové tektonice. „I když jsou to témata, která se na první pohled týkají jenom Země, pokusíme se je rozšířit na celou sluneční soustavu. Například zemětřesení nám mohou posloužit nejenom jako nástroj poznávání Země, ale podobné jevy na Měsíci nám hodně napovídají o vnitřní stavbě našeho nejbližšího vesmírného souseda,“ dodal Gráf.

Zájemci se budou moci zúčastnit celého cyklu nebo jen jednotlivých přednášek. Bude rovněž možné zakoupit cenově zvýhodněnou permanentku na celý cyklus a na jeho konci získat osvědčení o jeho absolvování. Přesný program repetitoria bude zveřejněn také na webových stránkách ostravského planetária http://planetarium.vsb.cz/.

V září začnou také tři hudební cykly pod umělou oblohou planetária. Stejně jako v minulých letech bude první sobota v měsíci v 18 hodin patřit klasice, tedy cyklu Hudba pod hvězdami, který moderuje Kateřina Košacká.

Třetí sobota v měsíci cyklu Jazz pod hvězdami, kterým provázejí známí ostravští jazzmani. „Staronovou“ novinkou v nabídce pak bude cyklus World music pod hvězdami, který se bude konat každou druhou sobotu v měsíci od 18 hodin a uvádět jej bude Zdeněk Figura. „Novinkou je pouze relativní proto, že se tento cyklus volně naváže na úspěšné cykly Relaxace pod hvězdnou oblohou a Barvy hudby, které znají návštěvníci planetária již z minulých let,“ řekl Gráf.

V nabídce příští sezony nebude chybět ani tradiční Ostravský astronomický víkend, který se uskuteční ve dnech 20. a 21. září a ponese název Dvojí tvář kosmických katastrof. Pokusí se odpovědět na otázku, zda kosmické katastrofy přinášejí naší planetě jenom zkázu a zmar. „Také toto téma souvisí s Rokem Země a kromě toho si připomeneme sto let, která letos uplynula od tunguzské katastrofy,“ dodal Gráf. Zájemci o účast se již mohou na akci přihlásit.