„Je to naše úplně nová aktivita. Lidé, kteří mají jedno z nejtěžších zdravotních postižení, například jsou po mozkových mrtvicích a nemohou pracovat ani v chráněných dílnách, tam získají základní návyky. Pomůže jim to začlenit se zpět do normálního života,“ uvedl realizátor projektu Věnomír Merta s tím, že nyní připravují všechny podklady pro to, aby mohli s opravami začít. Dokončení projektu je plánováno na červen příštího roku.

Vedle opravy správní budovy charita peníze použije i na rozšíření chráněné dílny v sousední budově, takzvané kočárovny. Tam se upravují a zpracovávají plasty. „V letošním roce máme záměr pořídit nové efektivnější zařízení, mlýn, čímž dojde nejden ke zvýšení produkce, ale zejména k rozšíření pracovních příležitostí pro zdravotně postižené osoby,“ řekl Merta.

Charita Ostrava provozuje celkem čtyři chráněné dílny, zaměstnává v nich přes čtyřicet zdravotně postižených lidí. Po rozšíření provozu chráněné dílny na zpracování plastů jich bude moci přijmout dalších asi pět, v terapeutických dílnách by se mělo uchytit asi deset až patnáct lidí s velkým zdravotním postižením.

Projekt na obnovu a využití budov v bývalém dolu Alexandr je jeden ze sto osmdesáti, které Nadace OKD zatím letos podpořila. „Je to úžasný nápad, který v sobě spojuje péči o zdravotně postižené občany i obnovu hornických památek, tedy jedny z našich hlavních priorit. Pokud budou organizátoři v nastolené cestě pokračovat, a já věřím, že budou, protože to dokazují i jejich minulé činy, rádi bychom jejich aktivity v areálu bývalého dolu Alexandr podporovali dlouhodobě,“ uvedl Vladimír Sobol, mluvčí Nadace OKD.

Na opravu památkově chráněných budov v areálu bývalého dolu bude charita potřebovat asi dvanáct až patnáct milionů korun. Část peněz chce získat například z fondů Evropské unie.