„První učni zasednou do lavic už v příštím školním roce. OKD umožní mladým adeptům hornických oborů praxi na povrchových pracovištích jednotlivých dolů i přístup k nejnovějším technickým poznatkům. Každému učni bude společnost vyplácet tisíc korun měsíčně jako stipendium. „Část veřejnosti stále vnímá horníky jako dříče s lopatou a krumpáčem, my však potřebujeme hlavně perspektivní pracovníky, kteří budou pod zemí ovládat moderní stroje,“ vysvětlil důvod vzniku nových učebních oborů zástupce finanční a personální ředitelky Libor Dürrer.

Nová strategie těžební firmy, která je založena na modernizaci důlních technologií, má podle záměrů vedení OKD výrazně prodloužit životnost jednotlivých dolů.

Všechny šachty mají zpracovány těžební plány nejméně na dalších dvacet let. OKD zaměstnávají přibližně patnáct tisíc zaměstnanců a dalších téměř 1,4 tisícovky zaměstnanců v dceřiných firmách. Černé uhlí těží OKD převážně na Karvinsku, a to v dolech Karviná, Darkov a ČSM, a na Frýdecko-Místecku v Dole Paskov.