„Mlékárny pak začnou školy svými výrobky okamžitě zásobovat. Předpokládám, že ceny, za které budou školáci mléčné svačinky nakupovat, budou nižší než maximální cena, kterou určí ministerstvo,“ upřesnil Němec. Jak jsme už informovali, pozastavila dodávky mléka a jogurtů do škol i Mlékárna Kunín. „Důvodem jsou nevyjasněné ceny mléka. Ministerstvo financí dosud nevydalo předpis o maximální ceně. Takže nevíme, za kolik bychom měli mléko do škol dodávat,“ dodala mluvčí firmy Eva Kijonková.

V oslovených ostravských školách tak byly koncem prvního týdne nového školního roku chladicí automaty na mléčné výrobky prázdné. „Ze samotné mlékárny žádnou informaci nemáme. Ani do automatu v naší škole ale zatím žádné mléčné výrobky nedodali. Myslím, že to je škoda. Děti si na mléčné svačinky zvykly. I v případě, že by nebyly ty ceny mléčných výrobků dotované, by určitě zájem byl. Rodiče věděli, že si děti mohou koupit čerstvé mléko či jogurt a nemusejí je tahat v aktovkách,“ uvedla ředitelka školy na Ostrčilově ulici v Ostravě Dagmar Dluhošová.

Obdobně se vyjádřil i ředitel další velké školy v Moravské Ostravě a Přívozu, který však chtěl zůstat v anonymitě. „Je to škoda. Děti už na nabídku mléčných produktů byly zvyklé. Zatím ani nevíme, jestli a kdy k nám do školy automaty přivezou a začnou je plnit,“ posteskl si ředitel školy. Vláda zrušila poskytování národních dotací na školní mléko v druhé polovině srpna. Program je tak v současnosti dotován pouze z prostředků Evropské unie.