Líbivě znějící sliby, které však nelze v rámci pravomocí krajů realizovat. Na tom se podle hejtmanova náměstka Pavla Drobila (ODS) zakládá kampaň ČSSD pro podzimní krajské volby. Označuje ji proto za ohlupující či přímo lživou. Jaroslav Palas, lídr sociálních demokratů na post prvního muže Moravskoslezského kraje, to ale samozřejmě vidí zcela jinak. „Nejde o žádný populismus. Máme na to páky,“ hájí Palas možnost uskutečnit předvolební sliby.

O jaké vzkazy voličům, které jsou předmětem tohoto sporu, se jedná konkrétně? ČSSD ve své kampani například prohlašuje, že zruší zdravotnické poplatky, zabrání privatizaci fakultních nemocnic, zvýší sociální dávky a nemocenskou či zastaví zdražování.

To jsou slova, na která může nejeden volič takzvaně zabrat. Jenže Pavel Drobil upozorňuje, že to jsou témata pro volby do parlamentu, které budou až za dva roky. Ne do těch letošních krajských. „Očekával bych u kandidáta na hejtmana kraje znalost kompetencí orgánu, do nějž kandiduje. Až si pan Palas a ostatní sociální demokraté přečtou zákon o krajích, tak zjistí, že svou kampaní a sliby ohlupují voliče nebo jim přímo lžou. Asi si řekli ‚slibem neublížíš‘, protože není v pravomoci hejtmana, zastupitelstva ani rady kraje učinit kroky, se kterými v kampani přišli,“ poznamenává náměstek Drobil a ještě dodává: „Naštěstí občané našeho kraje nejsou tak hloupí a na tak průhledný špek, který je vlastně důkazem programové a osobnostní krize ČSSD, neskočí.“

Pavel Drobil

Jaroslav Palas uznává, že krajská kampaň sociálních demokratů je už jakousi předehrou pro parlamentní volby v roce 2010, které touží tato strana vyhrát. Nicméně stojí za tím, že například poplatky v nemocnicích by opravdu zrušil i jako moravskoslezský hejtman.

„Říkám voličům, že zrušíme třicetikorunové poplatky v krajských nemocnicích, protože jejich placení považujeme za nemorální. Bude to jeden z prvních kroků, které bych udělal. Udělali jsme si rozbor a víme, že lze najít peníze na kompenzaci poplatků pro nemocnice v rozpočtu kraje,“ oponuje Drobilovým výtkám lídr ČSSD.