Náměstek ostravského primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS) upřesnil, že zároveň s nemovitostmi bude město prodávat i společnost, která hotel spravuje a jejímž stoprocentním vlastníkem Ostrava je. „Celý ten proces bude složitější i kvůli tomu, že společnost Hotel Atom Ostrava si vzala půjčku od města a má také úvěr u komerčního bankovního ústavu, za který se Ostrava zaručila,“ řekl Ženatý.

Proto radní vybrali ve veřejné soutěži společnost Raiffeisenbank, aby celý postup koordinovala. Odborníci z Raiffeisenbank už v minulosti posuzovali, jak výhodně s Atomem naložit, vybrali právě prodej a také navrhli postup celé transakce. „Město není obchodník, neumí to tak dobře jako například bankovní ústav. Jsme za první fází přípravy prodeje. Pokud zastupitelé schválí koncem měsíce další navrhovaný postup, bude následovat výběrové řízení. Celý proces od oslovení uchazečů po stanovení jejich pořadí bude trvat sedm týdnů. Hotel bychom mohli prodat do konce letošního roku,“ předpokládá ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Je přesvědčen o tom, že doba výhodná pro tuto transakci se vzhledem ke konkurenci krátí. „V Ostravě se objevují stále noví a noví investoři, kteří chtějí také stavět hotely. Za dva roky už budou postaveny nebo rozestavěny, za čtyři roky se konkurence zvýší, což přinese snížení kupní ceny Atomu,“ zdůvodnil Kajnar.

Primátor stejně jako jeho náměstek pro finance tvrdí, že město na obchodu neprodělá. Současná odhadní cena nemovitosti je sice jen 150 milionů korun, za obchodní podíl ve společnosti Hotel Atom Ostrava by město mohlo podle odhadců chtít až patnáct milionů korun. Kajnar i Ženatý si jsou jisti, že souboj několika zájemců cenu navýší. S více než půlmiliardou však nepočítají.

„Jde o to, aby prodej byl pro Ostravu výhodný, tedy aby se minimálně vrátily náklady, a zajistil se jím další rozvoj Atomu,“ konstatoval Ženatý, který by časem nejraději hotel Atom viděl jako součást některého ze světových hotelových řetězců.