Příběh Radima Berky, vysoce postaveného městského úředníka, který se dostal do křížku se zákonem, když v opilosti řídil auto, a odešel proto z magistrátu, končí happyendem. Nikoliv však takovým, že by se muž s pověstí přítele alkoholu vyléčil a začal úspěšně pracovat v privátní sféře, jak by velel zdravý rozum. Končí tak, že Berka dostává teplé místečko v jedné z významných městských firem, ve Vítkovice Aréně. O svém novém zaměstnání vyjednával se šéfem Arény zase u skleničky, a to v baru u kuželny v Porubě.

„Pan Radim Berka je v naší společnosti zaměstnán od 1. září tohoto roku na pozici referenta. O jeho přijetí rozhodlo představenstvo společnosti (jehož je Berka místopředsedou – pozn. redakce),“ sdělil Deníku šéf městské společnosti Vítkovice Aréna Kamil Vrubl. Primátor města Petr Kajnar (ČSSD) a zároveň předseda představenstva zmiňované společnosti v Berkově přesunu z radnice do městské společnosti problém nevidí. „Trest je, že odešel z místa vedoucího na nižší pozici. Arénu zná, má tam kontakty, tak jistě bude pro tuto společnost přínosem,“ uvedl Kajnar. Obdobný názor zastává i primátorův náměstek a bývalý Berkův přímý nadřízený na radnici Lukáš Ženatý (ODS).

V celé kauze jsou však ještě další fakta, která stojí za zmínku. Podle našich informací je Berkova pozice referenta pouze dočasná a brzy by měl v městské společnosti vykonávat daleko lukrativnější post ekonomického náměstka. Pozoruhodné je v neposlední řadě i to, že ve své nové práci začal opravdu neobvykle tím, že si hned vzal dovolenou (z toho důvodu se nám ho nepodařilo kontaktovat).

Případ Radima Berky vypukl na konci července, když tento tehdejší vedoucí odboru financí a rozpočtu uvízl v noční policejní akci Síto zaměřené na opilé řidiče. Na místě nadýchal 1,67 promile, následná krevní zkouška pak u něj zjistila dokonce 2,17 promile. Po zveřejnění případu vyšly najevo i Berkovy předchozí problémy s alkoholem, jako třeba ten, že musel být pro svůj podroušený stav vykázán ze zasedání zastupitelstva. Tehdy přišel na tři měsíce o osobní ohodnocení.

Řízení pod vlivem alkoholu ho zřejmě bude stát více. „Soudkyně rozhodla ve zkráceném řízení trestním příkazem a obviněnému uložila peněžitý trest ve výši čtyřicet tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel na dva a půl roku. Kdyby částku nezaplatil, čekalo by jej odnětí svobody na dva měsíce,“ řekl Igor Krajdl, mluvčí Okresního soudu v Ostravě. Dopis se sdělením verdiktu byl Radimu Berkovi odeslán včera, takže trestní příkaz ještě není pravomocný. Hříšník i státní zástupce budou mít po převzetí zásilky osmidenní lhůtu na podání odporu. Pokud někdo z nich odpor podá, bude nařízeno hlavní líčení.

Primátor: Já to jako trafiku nevnímám

Ostrava - „Radim Berka projevil přání, že by chtěl pracovat ve společnosti Vítkovice Aréna. Neviděl jsem v tom problém. Společnost zná, má tam kontakty.“ To jsou vysvětlující slova prvního muže Ostravy – primátora Petra Kajnara k tomu, jak se dostal Radim Berka z magistrátu do společnosti patřící městu. V podezřele zavánějícím přesunu rozpor nevidí.
„Já to jako trafiku nevnímám. Trest pro něj je, že odešel z místa vedoucího na nižší pozici. Jistě bude pro tuto společnost přínosem,“ vyjádřil se dále Kajnar, který je zároveň předsedou představenstva „Arény“. Dále doplnil, že jej mrzí už to, že Berka, kterého zná osobně delší dobu, odešel vůbec z magistrátu. „Problematice, kterou měl na starosti, slušně rozumí. Bude trvat dlouho, než na jeho místo vychováme někoho dalšího,“ řekl ještě primátor a dodal, že Berka bude potrestaný ze zákona a není přece důvod, aby byl úplně zničen. Variantu Berkova uplatnění v nezávislé soukromé sféře zřejmě nebral v potaz.
Obdobné vyjádření Deníku poskytl také primátorův náměstek a bývalý Berkův přímý nadřízený na radnici Lukáš Ženatý. Ten se prý o Berkově přesunu do „Arény“ dozvěděl až těsně před jeho odchodem na nové místo. „Vím, kde je zaměstnán, protože jsem se ho před jeho odchodem ptal, co bude dělat. To, že bude ve Vítkovice Aréně, beru jako fakt. Vždyť z radnice odešel dohodou. Když můžeme využít jeho schopností jinde, tak to vnímám jako přijatelné,“ sdělil náměstek Ženatý.