„První etapa začne 10. září a potrvá až do října. Deratizovat se bude ve Slezské Ostravě, Michálkovicích, Radvanicích a Bartovicích, Petřkovicích, Hošťálkovicích, Lhotce, Porubě, Pustkovci, Svinově a Třebovicích, to znamená v oblasti za řekami Odrou a Ostravicí. Druhá etapa v říjnu zasáhne Ostravu-Jih, Vítkovice, Hrabovou, Starou Bělou, Proskovice a Novou Bělou, to znamená úsek mezi řekami.

Třetí etapa se uskuteční v listopadu v Moravské Ostravě a Přívozu, Mariánských Horách a Hulvákách a v Nové Vsi, tedy ve středu města. Plošná deratizace by měla skončit do 10. listopadu,“ upřesnila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Dodala, že o deratizaci se musí postarat každý majitel či uživatel objektu, se žádostí o zajištění deratizace se může obrátit také na správce majetku, třeba na realitní kanceláře.

„Vlastníci objektů nemohou provádět deratizaci sami. Musejí si na vlastní náklady objednat specializovanou firmu,“ potvrdila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že v případě bytových družstev, společenství vlastníků bytů nebo nebytových prostor zajistí deratizaci správce. Náklady, které se pohybují v řádech stokorun, vždy hradí vlastník objektu. Vojkovská připomněla, že před deratizací je nutné pečlivě uklidit okolí odpadových nádob, případně sklepy a místa, kde se potkani vyskytují. „Deratizační firma je povinna uhynulé potkany odklidit, dát novou návnadu nebo zbylou odklidit. V případě neplnění povinností mohou hygienici ze zákona udělit sankce až do výše dvou milionů korun,“ konstatovala mluvčí.