Feťáci se občas objevují i poblíž hřišť a v okolí škol. Právě zde hrozí největší riziko, že se o jehly poraní hrající si děti. „Po kontaktu s tímto materiálem může dojít k přenosu nemoci, která by mohla být v některých případech i smrtelná,“ varovala Adriána Chylová z Městské policie Ostrava s tím, že právě dětem jsou určeny speciální přednášky. Strážníci z oddílu prevence a dohledu na nich vhodnou formou upozorňují na možná rizika. Předškoláky a školáky varují zejména před tím, aby nebezpečné předměty brali do rukou.

Jehly a stříkačky sbírají speciálně vyškolení strážníci z technického oddílu. Všichni jsou očkováni proti žloutence typu B. Při sběru používají kleště, pinzety a gumové rukavice, aby zabránili přímému kontaktu s předměty, které by mohly být infikovány. Věci končí ve speciálních kontejnerech. „Do oblastí, kde byly tyto stříkačky nalezeny, jsou neustále vysílány hlídky městské policie, probíhají přísné kontroly osob a jsou přijímána preventivní opatření,“ řekla Chylová.

Ostravští strážníci začali se sběrem stříkaček a jehel v prosinci 2002. „Do srpna roku 2008 bylo v ostravských ulicích celkem nalezeno a zlikvidováno 8945 stříkaček a 9027 jehel. Průměrně strážníci v letošním roce předali měsíčně k likvidaci 220 stříkaček včetně jehel,“ doplnila Chylová, podle které v poslední době počet případů výrazně vzrostl. Významnou roli zde sehrává všímavost občanů, kteří volají strážníky. Dalším faktorem je však bohužel i narůstající počet narkomanů.

Ulice, kde ostravští strážníci v poslední době našli větší množství odhozených injekčních stříkaček a jehel

Ulice Obvod
Petra Křičky Moravská Ostrava
Jílová Moravská Ostrava
Cholevova Hrabůvka
Horní Hrabůvka
Mjr. Nováka Hrabůvka
Bendlova Mariánské Hory
Martinská Mariánské Hory
Václava Košaře Dubina
Pavlovova Zábřeh