Vedení a provozovatel hospicu – ostravská Charita – připravili den otevřených dveří a benefiční koncert na dofinancování stavby.

„Umírání a smrt je přirozenou součástí života a charitní Hospic svatého Lukáše v Ostravě-Výškovicích vytváří důstojné podmínky pro závěr života pacientů převážně s onkologickou diagnózou, u kterých již byla ukončena léčba,“ uvedl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák. Dodal, že dveře hospice se otevřou ve čtvrtek 18. září od 9 do 18 hodin. „Otvíráme dveře hospice veřejnosti, aby se mohli seznámit s prostředím a odborným personálem tohoto specializovaného zdravotnického zařízení,“ vysvětlil Pražák.

Hospic svatého Lukáše vznikl díky významné dotační podpoře města Ostravy, ministerstva zdravotnictví, Moravskoslezského kraje a příspěvků mnoha nadací, firem i drobných dárců. Jeho vybudování včetně vybavení stálo přes 123 miliony korun. Charitě Ostrava chybí ještě necelé čtyři miliony korun na to, aby celou částku zaplatila. Proto v pátek 19. září od 20 hodin pořádá v ostravské katedrále Božského Spasitele benefiční koncert názvem Sešli se, aby pomohli… Organizátoři předpokládají, že výtěžek koncertu, kde vystoupí písničkář Jiří Schmitzer, kapela Traband a sbor Ondrášek, sníží částku 3,75 milionu korun, které na hospic Charitě Ostrava scházejí.

„Od otevření hospice využilo jeho služeb 188 pacientů, z toho šest bylo propuštěno, tři se vrátili do nemocnice a pro 170 pacientů byl hospic posledním životním zastavením. Samozřejmostí hospicové péče je podpora blízkých osob pacienta a také jejich neomezený přístup a pobyt v zařízení. Těchto služeb využívá asi polovina rodin či blízkých osob, z čehož další polovina využívá i přistýlek v pokojích pacientů,“ uvedl mluvčí Charity Ostrava Dalibor Kraut.