„Z pražského hlavního nádraží na ostravský Svinov pojedou dvě hodiny 59 minut. Půjde o historicky nejrychlejší vlakové spojení obou měst s průměrnou rychlostí zhruba 118 kilometrů za hodinu,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Vysokorychlostní jednotky Pendolino jsou nejvytíženější soupravy Českých drah. Denně ujedou na spojích SuperCity bezmála sedm tisíc kilometrů.

„Souprava pendolina s číslem 680.002 v pondělí jako první ujela jeden milion kilometrů. Je to stejná vzdálenost, jako kdyby objela pětadvacetkrát zeměkouli po rovníku, nebo dojela dvaapůlkrát ze Země na Měsíc,“ připojil ještě zajímavé výpočty Kubala.

Rychlovlaky Pendolino začaly jezdit ve zkušebním provozu s cestujícími před Vánoci v roce 2004. Dnes jezdí každý den pendolino šestkrát z Prahy do Ostravy a zpět, dvakrát do Vídně a zpět a jednou na vlaku Slovenská strela do Bratislavy.

„Jednotce Pendolino patří také český železniční rychlostní rekord, když jedna z nich dosáhla při zkušební jízdě dne 18. listopadu 2004 rychlost 237 kilometrů v hodině,“ dodal mluvčí Českých drah.