Zkušenosti jiných soudů v zemi potvrzují, že Okresní soud Karviná skutečně zneužívá vysoké nezaměstnanosti a vysoké poptávky i po méně placených místech. Zatímco Okresní soud v Ostravě má problémy sehnat zapisovatelky, na dvou pobočkách karvinského okresního soudu se jimi doslova plýtvá. Praxe u Okresního soudu v Karviné je taková, že zapisovatelky jsou přijímány na dobu určitou s tím, že smlouva jim je prodlužována pouze po dobu dvou let. Pak se stávají nezaměstnané s tím, že soud jim nabízí opětovné přijetí po půlroce evidence na úřadu práce. Nezaměstnanost se tak zneužívá s plným vědomím ministerstva spravedlnosti. „Máme určitý počet tabulkových míst, který nesmíme překročit. Musíme mít místa pro pracovnice, které se vracejí z mateřských dovolených,“ vysvětloval předseda soudu Jan Chowaniec.

V Ostravě si takový luxus dovolit nemohou. „Tabulková místa byla zrušena. Existuje pouze regulovaný počet zaměstnanců soudu. Podle něj bychom mohli mít až 130 zaměstnanců, ale máme pouze 100. V současné době můžeme okamžitě přijmout dvanáct zapisovatelek. Bohužel je nemůžeme sehnat. Je pravda, že ženy často odcházejí na mateřskou, ale to nás nenutí k tomu, abychom jiné zaučovali a pak propouštěli. Je možné, že s klesající nezaměstnaností se do takové situace dostane i soud v Karviné.

U nás je situace o to komplikovanější, že v Ostravě vyrůstají administrativní centra, která nabízejí méně náročnou práci za lepších platových podmínek,“ řekl mluvčí Okresního soudu v Ostravě Igor Krajdl.

Nabídku práce v Ostravě u ostravských soudů využívají také ženy, které dříve pracovaly u soudů v Havířově a Karviné. „Raději jdou jinam, i když musejí třeba dojíždět. Nechtějí se ponižovat a čekat, až jim předseda Chowaniec laskavě nabídne možnost znovu pracovat v nejistotě půlročního prodlužování smlouvy s opakovaným vyhazovem. Karvinský soud skutečně zneužívá vysokou nezaměstnanost. Zapisovatelky zaučí a pak je vyhodí,“ potvrdila jedna z havířovských soudních úřednic.