Ten ve čtvrtek večer nastoupí na Bazalech v Poháru UEFA proti symbolu celého Ostravska – Baníku.

Rusové, kteří do města přijedou, jsou většinou mladí lidé, kteří nemají prakticky nic společného s našimi osvoboditeli z roku 1945 ani s okupanty z roku 1968. Tu dobu už Ostravákům moc věcí nepřipomíná. Pryč je restaurace Moskvanka v hotelu Imperial, pryč je bar Volha v centru Ostravy, v nenávratnu je hospoda Ural v Zábřehu a kino Moskva ve Vítkovicích. Celá velká ostravská čtvrť se jmenovala Stalingrad. V pasáži u Vesmíru zbyla jen „sovětská“ Gruzie, ale její návštěva v dnešním kontextu Rusům radost neudělá. Ruský tým je navíc skutečně mezinárodní. Vede ho dánský trenér a kdysi slavný hráč Michael Laudrup, hrají v něm Češi Jiránek a Kováč, čtyři Brazilci a podobně.

Na co by však neměli ruští fanoušci při svém ostravském pobytu zapomenout? Na to, že jsou tady hosty. Věřme, že příznivci Spartaku, jejichž tvrdé jádro je známé po celé Evropě, nechají na pokoji majetek zdejších občanů i je samotné. Když byli totiž naposledy v Praze, škody po sobě nechali veliké.

A jaký vzkaz poslat závěrem hráčům moskevského klubu? Vyprodané Bazaly se budou těšit na napínavý zápas, ve kterém domácí tým bude bojovat o vítězství. Baník sice v poslední době nehraje nejlépe, proti favoritovi by však chtěl překvapit.