Starostu usvědčil dokument

Zaskočený starosta poté přítomné seznámil s nejnovějším stanoviskem společnosti Cihelna Hlučín, která chce bioplynku stavět. Vedení této firmy mu písemně potvrdilo, že na svém záměru dál netrvá. Maňas současně uvedl, že se nesouhlasným stanoviskem města vůči bioplynce zabýval teprve letos od 28. srpna a do té doby prý o záměru s nikým nejednal.

Nicméně neuspěl. Jedna z organizátorek petice Jaroslava Miketová označila jeho slova za lživá a přečetla kopii dokumentu, ve kterém Maňas dal už 5. května 2007 písemný souhlas města s výstavbou bio〜stanice. Tento dokument navíc neprošel podatelnou radnice, což podezření o tajné dohodě jen posílilo. Reakce lidí na sebe nenechala čekat: padala slova o úplatcích a desátcích.

Jak stopnout bioplynku? Územním plánem

„Zamezit stavbě bude hodně obtížné a nepomohou nám petice ani negativní stanovisko radnice,“ pokračovala Miketová. Poté přišel s návrhem poslanec Pavol Kubuš (ČSSD). Připomenul Územní plán jako nejsilnější zbraň a navrhl, aby do něj byla nově zakotvena klauzule, nepovolující stavbu, která negativně ovlivňuje život lidí ve městě. Otázkou zůstává, jestli tuto podmínku bude možné přidat dřív, než bude o stanici definitivně rozhodnuto.

„Jste zástupci občanů, ale místo toho si tu hrajete své osobní a stranické hrátky,“ vmetl radním další z diskutujících. „Dostali jste do kapes peníze, a proto jste nám všechno tajili,“ přidal se další. „ Původně jsem vás chtěla zase volit. Máte vůbec svědomí, že tu ještě sedíte a neskončíte sám?“ zaútočila emotivně na starostu mladá dívka.

Petr Adamec v pomyslném křesle hanby

Lidé se ale obraceli s dotazy a kritikou na bývalého hlučínského starostu a současného krajského radního a hlučínského zastupitele Petra Adamce (KDU-ČSL). Adamec v odpovědích kličkoval, což vyvolávalo u posluchačů hvízdot, ironické veselí i přímou nevoli.

Jeho tvrzení, že o ničem předem nevěděl, bylo označeno za lživé. Jeden z občanů totiž vzápětí vystoupil se zápisem z krajského jednání o bio〜stanici, na kterém byl Adamec přítomen. Ten pak neuspěl ani se svou obhajobou, že jde o výkon samosprávy a navíc mimo jeho rezort. Po dalších tvrdých dotazech a kritice, která se na něj od Hlučíňanů sesypala, připomínala jeho židle křeslo hanby.

Biostanice zamítnuta, starosta odstoupil

Než mohli zastupitelé hlasovat o setrvání starosty Maňase ve funkci, odstoupil sám. „Proti bioplynce jsem byl vždy, svědomí mám před občany města i svými dětmi čisté,“ řekl. To už však lidé na jeho odstoupení reagovali potleskem. Město nyní povede do zvolení nového starosty dosavadní místostarosta Pavel Reiský. Po třech hlasováních tak rozhodli zastupitelé, kteří se shodli i na nesouhlasném stanovisku k bioplynové stanici.

Vytáhli jsme z rybníka jen smítko

Organizátoři petice jsou ale podle svých slov i po tomto výsledku skeptičtí. „Vytáhli jsme z rybníka jen smítko. Plave jich tam mnohem víc a stavba zapáchající biostanice není vůbec zažehnána. Vyzývám proto občany města Hlučína k větší aktivitě v boji proti ní.

Zároveň vyzývám vedení města k okamžitým krokům, které by této hrozbě zamezily. Vždyť návrh na první krok, opětovná změna územního plánu, již byl na zasedání uveřejněn,“ volá Gabriela Thomanková, která je spolu s ostatními přesvědčena, že žádná petice či odstoupení Davida Maňase z funkce starosty města Hlučína nijak výrazně neovlivní hrozbu výstavby bioplynové stanice.

(azu, jih)