Moderní, jednoduchý a účelný. Takový má být nový obytný dům, jehož stavba byla ve čtvrtek 18. září zahájena na Kostelním náměstí v centru Ostravy.

Rozkopaná plocha patřila uplynulé tři měsíce archeologům. Ti narazili jednak na zajímavé historické nálezy, jednak se jim podařilo odhalit část hradního příkopu, který šel kdysi těmito místy. Následující rok a půl už ale budou v dané lokalitě úřadovat stavbaři.

„Dům je navržen v takzvaném městském stylu – tedy jako objekt bez balkonů, hlubokých lodžií a velkých prosklených ploch, s výjimkou jihozápadní fasády, kde vzniknou lodžie obrácené do Kostelního náměstí,“ přiblížil projekt za zhruba dvě stě milionů korun Vít Vaněk z investorské společnosti Metrostav.

Většina ze sedmatřiceti bytů bude podle jeho dalších slov situována do druhého až pátého podlaží. První dvě nadzemní patra budovy budou vyhrazena obchůdkům, počítá se i s originální dvoupodlažní kavárnou s venkovním posezením. Podzemí má sloužit pro parkování.

„Název Kostelní náměstí působil do této chvíle trochu absurdně, protože šlo o neuspořádané místo. Městská brána náměstí uzavře, a tím i dotvoří,“ vyjádřil se během čtvrtečního zahájení stavby autor projektu – brněnský architekt Tomáš Pilař. Perličkou je, že se svým kolegou ze studia Kuba & Pilař pracuje i na podobě objektu, který by měl vyrůst přímo naproti Městské bráně, a sice na křižovatce ulic Biskupské a 28. října.

„Autorem našeho projektu je architekt Ladislav Kuba z Brna. Fasáda budovy by měla být vytvořena z lamel, které budou měnit barvy. Půjde o kanceláře nejvyššího standardu v Ostravě,“ sdělil nedávno Deníku Lukáš Semerák z investorské skupiny Slezské nemovitosti.