Nejčastěji zahraniční klienti oslovují odborníky z oddělení plastické chirurgie, urologie a také z otorinolaryngologické kliniky. „Jde hlavně o pacienty ze Slovenska, Polska, ale také ze západních států - Německa, Rakouska, Itálie, Velké Británie. Jeden byl dokonce z Kanady,“ potvrdil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Přednosta otorinolaryngologické kliniky Pavel Komínek upřesnil, že cizinci mají na oddělení očním, ušním, nosním největší zájem o to, aby se zbavili chrápání, které jim i jejich okolí znepříjemňuje život. „Ze Slovenska k nám také jezdí pacienti, abychom jim operativně zprůchodnili slzné cesty,“ řekl Komínek.

Pomoc našla v ostravské fakultní nemocnici i paní Galina, které ruští lékaři diagnostikovali onemocnění štítné žlázy. „Chtěla jsem co nejdříve absolvovat léčbu a vrátit se zpět do normálního života,“ uvedla čtyřiačtyřicetiletá finanční ředitelka jedné z moskevských firem, která žije ve městě Krasnogorsku nedaleko ruského hlavního města. „V Moskvě jsou dvě kliniky, které by byly schopny můj problém řešit, nicméně termíny, které mi nabídly, pro mě byly nepřijatelné. Pochopila jsem, že musím hledat jinde. Proto jsem prostřednictvím e-mailu kontaktovala několik specializovaných evropských klinik, popsala jim svůj zdravotní problém a požádala o pomoc. Opravdu operativně odpověděla Klinika nukleární medicíny Fakultní nemocnice Ostrava, přesněji řečeno pan přednosta Kraft,“ řekla pacientka.

Pochvaluje si zejména to, že diskuse s přednostou probíhala doslova on-line. A v ruštině. „Na mé dotazy přicházely jeho odpovědi a já začala mít dobrý pocit, že jsem na správné cestě. Dostala jsem všechny informace, které jsem potřebovala, a navíc v ruštině, což pro mě bylo velice důležité i kvůli přesnému pochopení toho, co mě v této ostravské klinice čeká,“ popsala pacientka. Pak už si jen vyřídila vízum, nastoupila do Ostravy a v srpnu absolvovala úspěšnou léčbu.

Paní Galina je jedním z příkladů zdravotní turistiky, která do České republiky přivádí pacienty především z okolních zemí. „Stejně jako všichni zahraniční pacienti, kteří volí léčbu na území naší republiky, byla paní Galina samoplátcem. Kromě tohoto faktu pro ni platily zcela stejné podmínky jako pro naše české pacienty, kterých s diagnózou štítné žlázy ročně léčíme zhruba čtyři stovky. Čekací doby na vyšetření a léčbu jsou u nás minimální, termín po kontaktu s ošetřujícím chirurgem nebo endokrinologem domlouváme velmi rychle. I proto jsme byli schopni operativně zareagovat na její prosbu,“ uvedl přednosta kliniky nukleární medicíny ostravské fakultní nemocnice Otakar Kraft.