„Žloutenka „áčko“ k nám byla zavlečena z Čech a naši pacienti nejsou místní. Pocházejí z Ostravska, Frýdecko – Místecka a Jesenicka. Je však jen otázkou času, kdy epidemie dorazí přímo do Opavy,“ říká primář infekčního oddělení Petr Kûmpel. Nemoc se v Moravskoslezském kraji šíří zatím mezi běžnými lidmi a narkomani na tom podíl nemají.
O nebezpečí informoval Krajský úřad už ředitele všech škol a doporučil jim zvýšený hygienický režim především na toaletách. Ke snadnému šíření epidemie může přispět dlouhá inkubační doba, která u žloutenky typu A trvá od 15 do 50 dní.
„Riziko významného šíření nemoci v naší populaci je dáno současným nízkým stavem kolektivní imunity, která je v historii naší republiky teď určitě nejnižší. Znamená to, že dnes má protilátky jen malá část populace a vnímavost k nemoci je tudíž obecně velká,“ vysvětluje primář Kûmpel.
Nakažený člověk nemívá v inkubační době žádné potíže a přitom je vysoce infekční. Nemoc se začíná projevovat pocity únavy, nechutenství, teplotami a bolestni břicha. Pokračuje zežloutnutím kůže, ztmavěním moči a zesvětlením stolice. Léčba bývá dlouhodobá a není jednoduchá. K hlavním preventivním zásadám při riziku epidemie patří zejména omezený kontakt s dalšími lidmi, dokonalá celodenní hygiena, desinfekce rukou i znečištěných ploch a očkování. Vakcína proti žloutence typu A je běžně dostupná a ochrana po jejím podání nastupuje přibližně za dva týdny.