„Zajímají se o pozemky či nemovitosti na velmi rušných místech, v centru města či na sídlištích,“ konstatoval realitní makléř ostravské společnosti Trimex reality Tomáš Kořistka, který s vietnamskými obchodníky několikrát jednal. Naposledy například o prodeji pozemku na Nádražní ulici v centru města či nebytových obchodních prostor na ulici Generála Hrušky na ostravském sídlišti Fifejdy.

„Zajímají se o koupi nebo o pronájem, finančně na tom nejsou zle. Daří se jim dobře,“ dodal Kořistka.

Vietnamští obchodníci se nebojí jít ani do dražeb, jak potvrdila Karin Satoriová ze společnosti Ostravská aukční síň. „Poslední dobou přes nás kupovali například budovy v Orlové či v Praze. Většinou jde o komerční objekty,“ uvedla Satoriová.

Vietnamci se v nákupu českých nemovitostí řadí mezi cizinci na přední místa. Jejich specifikem je, že často platí v hotovosti.
„Samozřejmě se snaží trochu smlouvat, je to v jejich mentalitě, ale dá se s nimi domluvit,“ říká Kořistka.

Komerční nemovitosti si Vietnamci nepronajímají a nekupují jen za účelem prodeje levného textilu, ale nově přicházejí s nabídkou služeb, jako jsou například nehtová studia. Nedávno bylo jedno otevřeno v blízkosti Sýkorova mostu v centru Ostravy. Čtyři vietnamské manikérky a jeden vietnamský manikér tam sedí za malými stolky a pilně upravují ženám nehty. Všichni pracují v rouškách. Česky moc neumějí, přání zákaznic jim tlumočí provozní, který jakžtakž češtinu ovládá.

„Při práci se moc mluvit nemusí,“ vysvětluje Truong Thi Duyen. A popovídání nechybí ani jedné ze zákaznic, která právě sedí u jednoho ze stolků. „Domluvila jsem se v pohodě a povykládat si nepotřebuji. Už tu byly všechny moje kolegyně z práce a byly spokojené, tak jsem to přišla také vyzkoušet,“ vysvětluje.

Podle ekonomů tlačí Vietnamce k nákupu nemovitostí čas – nákupy v tržnicích už Čechy lákají čím dál méně, a jsou navíc stále častějším cílem celníků a kontrolorů obchodní inspekce. Vietnamští obchodníci také potřebují investovat naspořené peníze, jejichž část velmi pravděpodobně pochází ze šedé ekonomiky.